Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Regióny

Nová Lesná má novú monografiu, pokrstili ju horskí nosiči

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.sk

Nová Lesná je kolískou horských vodcov, práve preto obecnú publikáciu uviedli do života štyria zástupcovia vodcov a záchranárov Ladislav Šedivý, Ivan Urbanovič, Ján Hanáček a Viliam Černý.

Nová Lesná 22. októbra (TASR) - Podtatranská obec Nová Lesná má novú monografiu, do života ju tento týždeň uviedla štvorica horských nosičov a záchranárov. Prednostka tamojšieho obecného úradu Monika Hlinková informovala, že publikácia o histórii obce vznikla pod zostavovateľskou kuratelou vedúcej Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad Zuzany Kollárovej.

"Autorsky sa na klasicky zostavenej obecnej monografii podieľali popradskí archivári Ľuboš Janaček, Ingrid Janigová, Božena Malovcová, Martina Šlampová, prírodovedec Adrián Harničár, archeológ Marián Soják a Milan Vdovjak. Graficky knihu vytvoril Tomáš Bujna a vytlačili ju Popradské tlačiarne," priblížila Hlinková. Plnofarebná monografia obsahuje 432 strán, 689 fotografií a vyšla nákladom 1200 kusov.

Autorský kolektív s výrazným prispením obyvateľov obce, ktorí pomohli doplniť monografiu svojimi rodinnými fotografiami a archívnymi dokumentmi, vytvoril podľa zostavovateľky dôstojnú publikáciu, zachovávajúcu doposiaľ známe i neznáme fakty z ich života. "Ambíciou monografie je zachytenie minulosti spájajúcej sa predovšetkým s nemeckým obyvateľstvom a slovenskej prítomnosti výnimočnej obce, ktorá je širokej verejnosti známa ako obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry, no predovšetkým ako kolíska horských vodcov," upozornila Kollárová. S históriou Novej Lesnej sa spája aj dianie v Hornom a Dolnom Smokovci v čase, keď sa tieto osady zrodili až do čias, kedy sa stali súčasťou mesta Vysoké Tatry.

Nová Lesná je zároveň kolískou horských vodcov, práve preto obecnú publikáciu uviedli do života štyria zástupcovia vodcov a záchranárov Ladislav Šedivý, Ivan Urbanovič, Ján Hanáček a Viliam Černý.