Quantcast
< sekcia Regióny

Nové diagnostické centrum v Považskej Bystrici skvalitní vyšetrenia

Na snímke pohľad na novootvorené diagnostické centrum v považskobystrickej nemocnici, 26. januára 2022. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Nové diagnostické centrum bude otvorené 24 hodín denne sedem dní v týždni, čakacie lehoty sa výrazne skrátia, zdôraznil predseda TSK.

Považská Bystrica 26. januára (TASR) – Skrátenie čakacích lehôt a skvalitnenie i zrýchlenie diagnostického procesu v považskobystrickej nemocnici prinesie nové diagnostické centrum. Slávnostne ho otvorili v stredu, verejnosti začne slúžiť od 1. februára. Ako informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška, výstavba centra v krajskej nemocnici trvala 13 mesiacov, celkové náklady na stavebné práce a prístroje boli 3,4 milióna eur.

„Súčasťou prístrojového vybavenia je nový CT prístroj, röntgen, sonograf a v tomto roku by mala pribudnúť aj magnetická rezonancia. Ide o moderné digitálne prístroje, ktorých výsledky budú môcť lekári zdieľať on-line. Výstavbu centra financoval kraj z vlastného rozpočtu,“ priblížil Baška.

Ako dodal, po tom, ako pribudne magnetická rezonancia, stane sa diagnostické centrum komplexným pracoviskom. Slúžiť bude nielen pre obyvateľov okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava, ale aj pre pacientov zo Žilinského kraja. Centrum má podľa neho aj ekologický rozmer, súčasťou stavby vo vnútrobloku nemocnice je zelená pochôdzna strecha.

„Chceme poskytnúť modernejšie diagnostické vyšetrenia, ale aj skrátiť čakacie lehoty. Napríklad čakacie lehoty na vyšetrenie na súkromnom CT v nemocnici sú momentálne dva až tri týždne. Nové diagnostické centrum bude otvorené 24 hodín denne sedem dní v týždni, čakacie lehoty sa výrazne skrátia,“ zdôraznil predseda TSK.Stavebné práce podľa neho vyšli na dva milióny eur, prístrojové vybavenie nakúpili za 1,3 milióna eur. Ďalších 2,2 milióna eur bude stáť magnetická rezonancia, ktorú momentálne kraj obstaráva.

Podľa námestníčky pre ošetrovateľstvo NsP Považská Bystrica Jany Lunákovej diagnostické centrum podstatne urýchli a skvalitní diagnostiku, no personálu ponúka zaujímavú prácu s prístrojmi najvyššej kvality. Digitálny RTG prístroj dokáže denne vyšetriť 120 pacientov, sonograf zdiagnostikuje každý deň asi 50 pacientov.

„Benefitom nového pavilónu je, že je vchodom priamo napojený na urgentný príjem nemocnice, čo rovnako urýchli diagnostiku,“ doplnila Lunáková.