< sekcia Regióny

Novú cyklotrasu z Martina do Tomčian otvorili pre verejnosť

Ilustračná foto. Foto: TASR – František Iván

Cyklotrasa a chodník pre peších boli projektom, na ktorý Martinčania dlho čakali, povedal martinský primátor.

Martin 18. septembra (TASR) – Martinčania môžu od piatka využívať novú cyklotrasu a chodník pre peších z centra mesta do Tomčian. Otvoril ju primátor mesta Ján Danko.

„Cyklotrasa a chodník pre peších boli projektom, na ktorý Martinčania dlho čakali, a ja som nesmierne rád, že sa nám podarilo bezpečne prepojiť dve rýchlo sa rozvíjajúce mestské časti. Verím, že v najbližších mesiacoch budem môcť predstaviť aj iné projekty, ktoré zlepšia kvalitu života v meste,“ povedal martinský primátor.

Oba chodníky vybudovali pozdĺž cesty v smere od Martina do Tomčian. Začiatok stavieb je pri vjazde na odstavnú štrkovú plochu, ktorá sa nachádza za Národným cintorínom, a koniec pri plánovanom vjazde na súkromné parcely. Cyklistická komunikácia je obojsmerná s dvomi protismernými pruhmi širokými 1,5 metra. Celková prejazdná šírka cyklistickej komunikácie je tri metre.

„Od cesty je cyklotrasa oddelená trávnatým pásom v šírke jeden meter. Od chodníka pre peších je cyklistická komunikácia oddelená špeciálnou dlažbou pre nevidiacich a slabozrakých – pásom varovnej dlažby a pásom vodiacej dlažby,“ načrtla hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová s tým, že súčasťou cyklochodníka je aj premostenie potoka Silava.

Vybudovanie projektu predstavovalo investičný náklad vo výške 367.000 eur. „Podpora rozvoja športovej infraštruktúry je jednou z kľúčových oblastí, o ktorej intenzívne diskutujem s odborníkmi, obyvateľmi a podnikateľmi pôsobiacimi v meste. Som si istý, že už v nasledujúcich mesiacoch sa nám podarí identifikovať nové projekty, ktoré posunú Martin opäť kúsok vpred aj v tejto oblasti,“ doplnil martinský primátor.