Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Regióny

Nový školský rok sa v Michalovciach začne pre viac ako 5000 detí

Na snímke prváci počas vyučovania. Foto: TASR/František Iván

Materské školy bude navštevovať 928 detí.


Michalovce 4. septembra (TASR) – Nový školský rok sa začne v pondelok (5.9.) aj pre viac ako 5000 detí michalovských materských a základných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Informovala o tom hovorkyňa radnice Iveta Palečková.

Materské školy (MŠ) bude navštevovať 928 detí, z toho približne tretinu tvorí skupina, ktorá je rok pred plnením povinnej školskej dochádzky. „V základných školách (ZŠ) sa bude v 165 triedach učiť 4147 školákov,“ uviedla hovorkyňa s tým, že Základnú umeleckú školu na Štefánikovej ulici bude navštevovať takmer 1200 žiakov. Vybrať si mohli zo štyroch odborov. Najpopulárnejšími sú hudobný a výtvarný, menej žiakov sa prihlásilo na tanec a len 15 detí bude navštevovať literárno-dramatický odbor.

V minulom školskom roku museli ZŠ zvládnuť inováciu štátneho vzdelávacieho programu. Tá sa týkala žiakov prvého a piateho ročníka. Pre pedagógov znamenala zvýšené nároky na ich prípravu a prácu. Materské školy začínajú s aplikáciou tejto inovácie do učebného procesu práve v novom školskom roku. „Práca našich pedagógov sa odzrkadľuje aj vo výsledkoch, o čom svedčia úspechy vo vyhodnotení škôl na Slovensku podľa Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy (INEKO) za druhý polrok 2015, kde sa v prvej desiatke najlepších umiestnili dve ZŠ z Michaloviec,“ uviedla Palečková.

Podľa jej slov je samospráva pripravená podporovať základné a materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta pri realizácii rôznych aktivít mimoškolskej, športovej i umeleckej činnosti, ale aj v oblasti olympiád či vedomostných súťaží.

Mesto tiež pravidelne zabezpečuje údržbu a opravu škôl a školských zariadení. Realizovalo výmenu okien, opravu fasády, rekonštrukciu kúrenia či hygienických zariadení. „V tomto školskom roku mesto plánuje ukončiť výmenu okien a dverí vo všetkých základných školách, a to výmenou na zostávajúcich dvoch a v MŠ na Ulici Vajanského,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že mesto sa bude usilovať nájsť možnosti, aby v areáloch škôl mohlo naďalej pokračovať v budovaní multifunkčných športovísk, dopravných ihrísk a oddychových zón pre deti.