Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Regióny

O zníženie poplatku za odpad musia ľudia v Brezne požiadať čo najskôr

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Za komunálny odpad každá fyzická osoba ročne zaplatí 32,85 eura.

Brezno 25. januára (TASR) – Výška poplatku za komunálny odpad v Brezne sa v tomto roku zmenila a rovnako aj uplatnenie zľavy. Za komunálny odpad každá fyzická osoba ročne zaplatí 32,85 eura. Informuje o tom samospráva na svojom webe.

"Nárok na zľavu vo výške 30 percent majú len obyvatelia, ktorí sa viac ako 90 dní v aktuálnom roku nezdržiavajú na území mesta z dôvodu štúdia, zamestnania, trvalého alebo prechodného pobytu v inej obci v rámci Slovenska. K žiadosti treba doložiť potvrdenie, z ktorého musí byť zrejmé, koľko dní v aktuálnom roku je mimo mesta, kde a z akého dôvodu," vysvetľuje magistrát.

Ak sa poplatník viac ako 90 dní nachádza v inom štáte, môže mu byť na základe písomnej žiadosti poplatok za toto obdobie odpustený. Opäť však treba potvrdenie o štúdiu, zamestnaní či povolení na pobyt v inej krajine a ak je vystavené v inom jazyku než v slovenskom, prípadne českom, tak aj voľný preklad.

"O zníženie, respektíve odpustenie poplatku za komunálny odpad treba požiadať na úseku miestnych daní a poplatkov mestského úradu čím skôr, aby vo vydanom rozhodnutí bola vyrubená správna výška poplatku," uvádza mesto s tým, že žiadosť je dostupná na webovej stránke. Možno si ju prevziať osobne v klientskom centre úradu.

Brezno podobne ako iné samosprávy muselo v dôsledku vládnych zásahov do rozpočtov miest a obcí vo forme daňového bonusu, povinného zvyšovania miezd a navýšenia energií, pristúpiť k nepopulárnym opatreniam. Na konci minulého roka poslanci schválili zmeny niektorých všeobecne záväzných nariadení, v rámci ktorých došlo k úprave daní a poplatkov.