Quantcast
< sekcia Regióny

Obnova Divadla Jána Palárika v Trnave má pokračovať najstaršou budovou

Na archívnej snímke divadlo Jána Palárika v Trnave. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Prvú etapu rekonštrukcie fasády zo strany Divadelnej ulice ukončili v roku 2021. Stavebné práce boli v sume 216.000 eur.

Trnava 14. júla (TASR) – V obnove historickej fasády Divadla Jána Palárika ((DJP) v Trnave bude pokračovať v tomto roku Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Zároveň projektovo pripraví modernizáciu zadného traktu budovy. Informoval o tom Jozef Viskupič, predseda TTSK, ktorý má DJP vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

"Na jar sme ukončili rekonštrukciu historickej zrkadlovej sály divadla, v rekonštrukcii najstaršej divadelnej budovy na Slovensku budeme pokračovať. Čaká nás rekonštrukcia fasády zo strany Divadelnej ulice. Pripravíme tiež projektovú dokumentáciu na obnovu zadného traktu budovy divadla, kde sa nachádza zázemie pre hercov a techniku," uviedol Viskupič.

Prvú etapu rekonštrukcie fasády zo strany Divadelnej ulice ukončili v roku 2021. Stavebné práce boli v sume 216.000 eur. V rámci nich zrekonštruovali a obnovili štukovú výzdobu v klasicistickom výraze. Po novom boli osadené historické repliky okien a drevených žalúzií. TTSK tento rok pripraví aj projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu zadného traktu budovy divadla. Ide o priestor, v ktorom sa nachádzajú šatne pre hercov a technické zázemie pre personál. Pred spustením rekonštrukcie zabezpečí kraj realizáciu pamiatkového prieskumu. Celková cena prác, ktorých realizáciu naplánovali na budúci rok, je predbežne stanovená na 390.000 eur. Navyše sa počíta aj s renováciou kamenného obkladu po obvode budovy.

"Divadlo meníme na moderný a dostupný priestor. Paralelne rozvíjame aj jeho programovú a sprievodnú ponuku, ktorá je viac orientovaná na deti a tínedžerov. Znakom kvality tvorby je aj jeho prijatie za člena prestížnej európskej divadelnej organizácie ETC (European Theatre Convention)," doplnil Viskupič.