Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Regióny

Obyvatelia Luníka IX začali s odpratávaním komunálneho odpadu

Upratovacie práce na Luníku IX Foto: TASR

Nebývalý pracovný ruch dnes zavládol na košickom sídlisku s väčšinou rómskeho obyvateľstva Luník IX.

Košice 15. augusta (TASR) – Nebývalý pracovný ruch dnes zavládol na košickom sídlisku s väčšinou rómskeho obyvateľstva Luník IX. Ako pre TASR povedal poslanec mestského zastupiteľstva a pracovník Bytového podniku mesta Košice, ktorý má na starosti práve toto sídlisko, Miloš Ihnát, po dlhom čase sa mu podarilo presvedčiť miestnu samosprávu, aby aktívne pristúpila k uprataniu komunálneho odpadu. Ten sa nekontrolovateľne kopil za bytovkami na Hrebendovej ulici a už niekoľkokrát ho muselo mesto nechať odpratať za nemalé prostriedky.

„Dnes ráno sem spoločnosť Kosit priviezla kontajner a dvanásť dobrovoľníkov sa pustilo do ručného odpratávania. Podľa môjho odhadu na úplne vyčistenie priestoru bude potrebné naplniť asi 150 takýchto kontajnerov a práce budú trvať približne dva mesiace,“ povedal Ihnát. Pripomenul, že do týchto prác budú zapájaní nezamestnaní Rómovia v rámci aktivačných prác a dobrovoľníci, ktorý majú záujem zmeniť prostredie, v ktorom žijú.

Ihnát potvrdil, že sa jedná o jeho osobnú iniciatívu. „Samospráva s tým konečne súhlasila a pokiaľ viem mesto im poskytlo sumu približne 3000 eur na zakúpenie náradia a pracovných pomôcok,“ doplnil. Zdôraznil, že trval na tom, aby sa čistiace práce vykonávali ručne. „Nie je možné zneužívať systém a platiť za drahé stroje. Okrem toho, ten neporiadok si tu urobili sami, tak si ho musia aj sami upratať. Celá akcia má aj výchovný aspekt,“ poznamenal ďalej Ihnát a zároveň povedal, že každodenná práca s ľuďmi na tomto sídlisku môže priniesť aj pozitívne výsledky. „Tu nepomôžu projekty na papieroch a bez toho, aby ich niekto nasmeroval, Rómovia asi nedokážu nič,“ uzavrel.