Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Regióny

Obyvateľov obce Beluša znepokojuje zámer zvýšenia ťažby v kameňolome

ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Spoločnosť Cestné stavby Žilina chce údajne zvýšiť ťažbu z doterajších 150.000 ton ročne až na 400.000 ton.

Beluša 17. augusta (TASR) – Obyvatelia obce Beluša v okrese Púchov a najmä jej miestnej časti Belušské Slatiny sa obávajú dôsledkov plánovaného zvýšenia ťažby kameňa v tamojšom lome. Spoločnosť Cestné stavby Žilina chce údajne zvýšiť ťažbu z doterajších 150.000 ton ročne až na 400.000 ton.

Michal Martinák z občianskeho združenia Naša Beluša hovorí o rapídnom zhoršení kvality života v časti Belušské Slatiny. Už dnes nákladné automobily z kameňolomu poriadne znepríjemňujú život obyvateľom a majiteľom chát v tejto rekreačnej oblasti. "Ťažil sa tu štrk na cesty, drobnejší stavebný štrk. K nárastu došlo, až keď začali Cestné stavby Žilina navážať štrk na stavbu diaľnice a pre podobné stavby. A teraz sa tu má začať ťažiť surovina pre cementáreň. Chceli sme, aby ťažba išla do útlmu, zohnali sme investorov, ktorí sú ochotní ísť do výstavby kúpalísk, športovísk a podobných aktivít, toto bola ako ľadová sprcha. Namiesto útlmu trojnásobné navýšenie ťažby. To by dolinu úplne zabilo," priblížil Martinák.

Nesúhlasné stanovisko k zvýšeniu ťažby dala aj obec Beluša. Podľa starostu Jána Prekopa by zvýšenie ťažby malo pre obec katastrofálne dôsledky. "Už teraz je problémom vyhnúť sa nákladným automobilom na ceste tretej triedy, trojnásobné zvýšenie ťažby by neúmerne zaťažilo dopravu v Belušských Slatinách i v Beluši. To je pre našich obyvateľov neprijateľné, pretože by došlo k ohrozeniu ich životov," zdôraznil Prekop s tým, že rovnako by prišli o potenciálnych investorov, ktorí plánujú v rekreačnej oblasti Belušské Slatiny vybudovať akvapark.

Ladislav Švejda z Cestných stavieb Žilina skonštatoval, že spoločnosť ťaží podľa ťažobného povolenia, ktoré majú do roku 2020. Rozšírenie ťažby bude súčasťou nových povolení po roku 2020. "Momentálne ťažíme v zmysle platných povolení a tiež dohôd s obcou Beluša. Budeme rokovať s vedením obce a občianskym združením Naša Beluša a budeme hľadať kompromisné riešenia," uviedol Švejda. Pripomenul, že spoločnosť čiastočne kompenzuje svoju ťažobnú činnosť dodávkami kameňa a asfaltu pre obec na základe darovacej zmluvy.

Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana, zámer rozšírenia ťažby je zatiaľ v štádiu pripomienkovacieho procesu, po ktorom bude nasledovať verejné prerokovanie. "Výsledkom procesu posudzovania bude záverečné stanovisko, či sa navrhovaná činnosť odporúča a ak, tak za akých podmienok. Záverečné stanovisko má však odporúčací charakter a nie je povolením. Je len podkladom pre povoľovacie konanie," uzavrel Stano.