Quantcast
< sekcia Regióny

PIENAP: Ochranári i dobrovoľníci čistili skalné sute

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Výrubom náletových drevín ochranári postupne odstránili napríklad liesku obyčajnú, slivku trnkovú a už aj agát biely.

Spišská Stará Ves 28. novembra (TASR) – Počas jesene ochranári opäť čistili skalné sute v Pieninskom národnom parku (PIENAP) od náletových drevín. Pri práci im pomáhali aj dobrovoľníci, aby tak zamedzili vytláčaniu pôvodných a vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Riaditeľ Správy PIENAP Vladimír Kĺč objasnil, že náletové dreviny tam svojím rastom potláčajú rastliny citlivé na zatienenie, spomaľujú pohyb sutí, a tým aj ich samoobnovovanie.

„Bohato zastúpená flóra prirodzene vytvára priaznivé životné podmienky hlavne pre množstvo bezstavovcov. Teda ak sa tunajšie sute dostanú do nepriaznivého stavu, nepriaznivo sa zmenia aj ďalšie zložky bioty. Preto manažmentové opatrenie, ktoré smerujú k zlepšeniu stavu skalných sutí, osožia aj populácii jasoňa červenookého a ďalším živočíchom a rastlinám, napríklad aj vzácnej chryzantéme pieninskej,“ objasnil Kĺč.

Výrubom náletových drevín ochranári postupne odstránili napríklad liesku obyčajnú, slivku trnkovú a už aj agát biely, ktorý sa tam začal šíriť v posledných troch rokoch. Bez manažmentových opatrení by podľa Kĺča z nášho najmenšieho národného parku vymizli už spomínané pieninské symboly.