< sekcia Regióny

Ochranári upozorňujú verejnosť na migrujúce obojživelníky

Na snímke dobrovoľníci pomáhajú na bratislavskej Železnej studničke premiestniť ropuchy do vody pri jarnej migrácii. V Bratislave 7. apríla 2018. Foto: TASR - Dano Veselský

V lokalite Levické rybníky sa už objavili husy siatinné, cíbiky chochlaté, čajky, bociany, rôzne druhy kačíc, chochlačiek, chrapačiek, potápok, ale aj vzácny kršiak rybár ako zástupca dravcov.

Levice 8. apríla (TASR) – Príroda v okolí Levických rybníkov sa po zimnom odpočinku postupne prebúdza. Ochranári vyzývajú širokú verejnosť, aby sa správala ohľaduplne k migrujúcim obojživelníkom a plazom, ktoré začínajú migrovať, ak priemerné nočné teploty stúpnu nad šesť stupňov Celzia.

Ako prvé sa presúvajú k vodným plochám skokany, ktoré sa prebúdzajú už v januári, vo februári. Najčastejšími migrujúcimi obojživelníkmi končiacimi pod kolesami áut sú ropuchy bradavičnaté. V prípade Levických rybníkov práve v týchto dňoch k vode migrujú rosničky zelené, skokany, kunky i oba druhy ropúch či nesmierne vzácna blatnica. S nástupom teplých aprílových dní sa popri obojživelníkoch objavujú aj plazy, ako sú jašteričky a hady,“ upozorňuje ochranár Štefan Čambal.

Napriek tomu, že sa milovníci prírody pokúšali presadiť osadenie migračných zábran prostredníctvom poslancov mestského zastupiteľstva, nepodarilo sa im to. „Na ochranu obojživelníkov sa na celom Slovensku v trasách ich ťahu inštalujú pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia a tie sa následne vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty. Zábrany sa osádzajú ručne, vykopaním pozdĺžnej ryhy popri ceste, natiahnutím fólie, jej uchytením drevenými kolmi a následným prihrnutím jej spodnej časti tak, aby ju žaby nepodliezli,“ skonštatoval Čambal.

V lokalite Levické rybníky sa už objavili husy siatinné, cíbiky chochlaté, čajky, bociany, rôzne druhy kačíc, chochlačiek, chrapačiek, potápok, ale aj vzácny kršiak rybár ako zástupca dravcov. O unikátnosti lokality svedčí aj v predošlých rokoch zaznamenaný výskyt žeriavov či ibisovcov. Z vtáctva je na Levických rybníkoch zastúpených niekoľko stoviek druhov, v lokalite žijú aj obojživelníky a plazy.