< sekcia Regióny

Ochranári v Modre umiestnili zábrany pomáhajúce zachrániť žaby

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Žaby, ktoré sa zachytia na zábranách, pracovníci CHKO prenesú, aby ich nezrazili autá.

Modra 20. marca (TASR) - Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty v spolupráci s mestom Modra aj tento rok umiestnili dočasné zábrany vedľa cesty pri vodnej nádrži Harmónia.

"Slúžia na zníženie mortality žiab, predovšetkým ropuchy bradavičnatej, prekonávajúcich cestnú komunikáciu pri migrácii zo zimných úkrytov na miesto rozmnožovania, ktorým je v tejto lokalite spomenutá vodná nádrž," vysvetlili ochranári na sociálnej sieti.

Žaby, ktoré sa zachytia na zábranách, pracovníci CHKO prenesú, aby ich nezrazili autá. "Čím viac samíc sa takto podarí zachrániť a umožní sa im zanechať potomstvo, tým má populácia lepšie vyhliadky do budúcna," upozornili ochranári, poukazujúci na užitočnosť žiab, ktoré konzumujú hmyz a starajú sa tak o to, aby sa nepremnožil.

Ochranári ďalej priblížili, že počty zachytených žiab dennodenne vyhodnocujú, preto zároveň požiadali verejnosť, aby nezbierala žaby na zábranách a neprenášala ich cez cestu. "Svojvoľnými prenosmi prichádzame o časť údajov, ktoré získavame pri pravidelnom vyhodnocovaní," vysvetlili.