Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Regióny

Oravské múzeum kúpilo panský hotel, ktorý navštevoval aj J. Werich

Na archívnej snímke Východná bašta na Oravskom hrade počas obnovy v obci Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Budova je národnou kultúrnou pamiatkou.

Oravský Podzámok 14. júna (TASR) - Bývalý panský hotel v Oravskom Podzámku je po novom majetkom Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava. Inštitúcia ho odkúpila od súkromného vlastníka. Pre TASR to potvrdila riaditeľka múzea Mária Jagnešáková s tým, že hotel v minulosti navštevovali osobnosti ako český filmový herec Ján Werich či bratia Čapkovci.

Na kúpu prispel aj zriaďovateľ, Žilinský samosprávny kraj, čiastkou 300.000 eur. Múzeum z vlastných príjmov zo vstupného doplatilo 160.000 eur. S budovou majú plány. "Okrem zveľadenia majetku bude mať múzeum vhodné podmienky pre uloženie zbierkových predmetov významnej historickej hodnoty. Pracovníci múzea budú mať moderné odborné pracoviská a vytvoríme ďalší priestor pre návštevníkov," načrtla Jagnešáková.

Oravské múzeum má dlhodobý problém s depozitármi. Niektoré zbierkové predmety sú uložené v nevyhovujúcich podmienkach na Oravskom hrade. Cieľom múzea je, aby zbierkové predmety boli zachované v dobrom stave aj pre ďalšie generácie, preto plánujú celé podkrovie využiť na moderné depozitáre. "Bývalý hotel je pomerne veľký a okrem depozitárov ho chceme využiť aj na rôzne účely. Chceme v ňom zriadiť expozíciu, vytvoriť oddychový priestor pre návštevníkov, kongresovú miestnosť, dielne pre konzervátorov i reštaurátorov a podobne," vymenovala riaditeľka.

Budova je národnou kultúrnou pamiatkou. Aby mohli pripraviť projekt jeho rekonštrukcie, museli najskôr urobiť zameranie, vytvoriť 3D model, dať posúdiť jeho stav statikom. Víziu prekonzultovali s pamiatkarmi. Pripravili zámer na obnovu, na základe ktorého pamiatkari predpísali výskumy. "Pamiatkové výskumy sú už zrealizované a spolu s architektom sme pripravili štúdiu. Momentálne pracujeme na príprave verejného obstarávania pre projektovú dokumentáciu," konkretizovala Jagnešáková.