< sekcia Regióny

Ordinár F. Rábek vykonal dnes pohrebné obrady horolezca Jána Matláka

Ján Matlák Foto: Expedition.sk

Ján Matlák zahynul s Vladom Švancárom v utorok 14. októbra, keď zasiahla 10-člennú skialpinisticko-horolezeckú výpravu v základnom tábore pod vrchom Dhaulágirí lavína.

Zuberec/Bratislava 24. októbra (TASR) - Ordinár Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) Slovenskej republiky František Rábek vykonal dnes pohrebné obrady zosnulého horolezca, plk. v zálohe Jána Matláka, člena Horskej služby, ktorý tragicky zahynul počas expedície na Dhaulágirí (8167 metrov nad morom) - siedmu najvyššiu horu sveta. Na obradoch sa podieľal aj duchovný zodpovedný za Horskú záchrannú službu Marcel Sendrák a miestny správca farnosti vo farskom kostole v Zuberci. Informáciu poskytla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Biskup Rábek v príhovore poukázal na obetavosť zosnulého v službe druhým ľuďom. Ján Matlák mal blízky vzťah k Ordinariátu OS a OZ SR a zasadil sa o zriadenie duchovnej služby v Horskej záchrannej službe. Práve on bol jedným z iniciátorov toho, aby teraz už svätý Ján Pavol II. sa stal patrónom Horskej služby, vyzdvihol Mons. Rábek.

Ján Matlák bol členom Horskej služby na Slovensku a pracoval ako inštruktor horolezectva od roku 1995 a inštruktor skialpinizmu od roku 2008. Horolezecky pôsobil v Západných Alpách, na Kaukaze, Pamíre, v Himalájach dosiahol vrchol Šiša Pangma a viedol aj dve expedície na Annapurnu. Posledná expedícia do Nepálu, ktorú viedol, sa mu stala osudnou. V utorok 14. októbra večer zasiahla 10-člennú skialpinisticko-horolezeckú výpravu v základnom tábore pod vrchom Dhaulágirí lavína. Dvaja z nich - Ján Matlák a Vlado Švancár, zahynuli.

Vo víchriciach a lavínach, ktoré minulý týždeň postihli Himaláje, vrátane obľúbenej okružnej turistickej trasy okolo vrchu Annapurna a oblasti neďalekého vrchu Dhaulágirí, zahynulo najmenej 41 ľudí. Nepálske úrady informovali, že zachránili 500 ľudí.

Na snímke Ján Matlák a Vladimír Švancár.
Foto: Expedition.sk