< sekcia Regióny

Oslavy v obci Jasenie vyvrcholili vypustením padáka ušitého zo šiat

Foto: Archív TASR

Oslavy 75. výročia SNP, ktorých súčasťou bolo aj premietanie dokumentu či prednáška historika, budú v dedine pokračovať aj vo štvrtok 29. augusta.

Jasenie 25. augusta (TASR) - Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v nedeľu v obci Jasenie v okrese Brezno vyvrcholili netradičným vypustením padáka ušitého zo šiat. Ten symbolizoval pominuteľný pamätník venovaný Božene Palackovej, ktorá bola spojkou partizánov v hydrocentrále Jasenie. Padák vypustili spolu s batohom plným šatiek, ktoré sú vyšívané vetami z príbehu Palackovej.

Symbolický monument je súčasťou umeleckého projektu Ženy v SNP autorky Eriky Mészárosovej, študentky Ateliéru intermédií na Fakulte umenia Ostravskej univerzity v Ostrave. "Počas minuloročných osláv si autorka uvedomila, že ženy sú celkom vytesnené z tejto problematiky. Väčšinou sa hovorilo o partizánoch, vojakoch, ale ženská stránka bola zanedbaná," priblížila zmýšľanie autorky koordinátorka projektu Katarína Kručay Hornáková.

Svoju pozornosť tak upriamila na posledné žijúce ženy partizánky. Stretávala sa s nimi od marca do októbra 2018, viedla s nimi rozhovory a dozvedela sa o ich pôsobení v SNP. Na základe týchto životných príbehov sa rozhodla venovať im cyklus, ktorým osvetľuje "hmlistý vzťah medzi pamätaním si a zabúdaním".

"V rámci svojej diplomovej práce potom spracovala príbeh Palackovej, ktorá bola spojkou partizánov v hydrocentrále Jasenie," podotkla Hornáková. Ako ďalej uviedla, z tohto obdobia si zachovala vojenský padák, z ktorého si po vojne ušila svadobné šaty. Nedeľné zhodenie padáka ušitého zo šiat tak bolo symbolickým pominuteľným pamätníkom na znak úcty tejto žijúcej partizánky.

Oslavy 75. výročia SNP, ktorých súčasťou bolo aj premietanie dokumentu či prednáška historika, budú v dedine pokračovať aj vo štvrtok 29. augusta. Starosta Marek Kordík priblížil, že ich súčasťou bude cyklotúra do Lomnistej doliny a pietny akt pri Asmolovovej chate.