Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Regióny

Otvárací ceremoniál EHMK sľubuje permanentný dvojdňový happening

Viac naznačil umelecký riaditeľ n.o. V. Beskid. Program bude zahŕňať mnoho druhov umenia, ktoré prinesú nielen silné vizuálne a zvukové zážitky, ale i hodnotné hudobné, literárne či divadelno-tanečné.

Košice 1. decembra (TASR) – Otvárací ceremoniál projektu Košice európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 sa uskutoční počas víkendu 19. a 20. januára 2013 a bude poňatý ako jedinečný dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto. Aj preto bude jeho program rozložený na viaceré scény, od Štátneho divadla, cez Steel Arénu, pódium na Hlavnej ulici až po mnohé kluby, reštaurácie a rôzne kultúrne body v meste tak, aby si každý prišiel na svoje.

„Je už známe, že na záver vystúpi britská kapela Jamiroquai, ktorá nepochybne roztancuje košickú Steel Arénu. Chceme však, aby ceremoniál bol pre všetkých trochu aj prekvapením a tak detaily programu budeme zverejňovať postupne,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie (n.o.) Košice 2013 Ján Sudzina.

Viac naznačil umelecký riaditeľ n.o. Vladimír Beskid. Podľa neho bude program zahŕňať mnoho druhov umenia, ktoré prinesú nielen silné vizuálne a zvukové zážitky, ale aj hodnotné hudobné, literárne či divadelno-tanečné. Bokom neostane ani dizajn, móda, ekologické témy, nové urbanistické návrhy pre mesto a program pre deti. „Zvolená dramaturgia je pripravená ako bod obratu, pretože ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu. Otvára nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,“ dodal Beskid.

V rámci otváracieho ceremoniálu sa budú aj premenúvať košické námestia, zorganizujú sa raňajky s besedami so zaujímavými ľuďmi. Na Hlavnej ulici vyrastú dve pódiá, ktoré privítajú rôzne divadelné a tanečné celky. Predstaví sa aj projekt piatich východoslovenských kráľovských miest Pentapolitana Košičania aj návštevníci mesta sa pozrú prostredníctvom veľkolepej šou do budúcnosti – do roku 20013.