Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Regióny

Otvorili matičnú výstavu Slovenské ženy v národnom hnutí

Podľa súdov bola Cervanová 9. júla 1976 pred internátom v bratislavskej Mlynskej doline násilne vtiahnutá do auta a odvezená do jedného z domov, kde bola násilím držaná. Foto: TASR - Dano Veselský

Návštevníci výstavy spoznajú aj ženy národovkyne, predstaviteľky ženského emancipačného a občianskeho hnutia.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Slovenské ženy v národnom hnutí je názov putovnej výstavy, ktorú v pondelok otvorili v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. "Pokračujeme v dobrej tradícii putovných rollupových výstav, je to už tretia v sérii," povedal pre TASR Peter Schvantner, tajomník Matice slovenskej (MS). Výstavný projekt vznikol pri príležitosti vyhlásenia roku 2024 za Rok slovenských žien v národnom hnutí.

Na pätnástich paneloch predstavuje prostredníctvom dvanástich medailónov významné slovenské ženy, spisovateľky, herečky a národné aktivistky, ktoré sa svojou činnosťou zapísali do slovenskej národnej a kultúrnej histórie od počiatku národného obrodenia v 19. storočí až po moderné dejiny.

Schvantner priblížil, že podnetom pre vznik výstavy, ktorá približuje aktivity slovenských žien v národnom hnutí, sa stali dvojsté výročia narodenia dvoch významných Sloveniek, Adely Ostrolúckej, vzdelanej šľachtičnej a priateľky Ľudovíta Štúra a Anny Hurbanovej-Jurkovičovej, manželky Jozefa Miloslava Hurbana a prvej slovenskej ochotníckej herečky. "Obe ženy sú v dejinách späté s osudmi dvoch vedúcich osobností štúrovskej generácie. Boli inšpirátorkami a predstaviteľkami slovenskej kultúry, literatúry, osvety a vzdelanosti v dobe osnovania politických dokumentov z roku 1848, v ktorých sa prvý raz Slovensko deklarovalo ako osobitná krajina a Slováci ako samostatný národ," pripomína MS.

Snímka z otvorenia putovnej výstavy a uvedenia katalógu Slovenské ženy v národnom hnutí v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave 25. novembra 2024.
Foto: TASR - Dano Veselský


Návštevníci výstavy spoznajú aj ženy národovkyne, predstaviteľky ženského emancipačného a občianskeho hnutia. Návrhárka šperkov a výšivkárka Amália Francisciová, manželka štúrovského dejateľa, revolucionára a spisovateľa Jána Francisciho, sa stala známou vystupovaním na národných podujatiach, tvorbou memorandových šperkov, vyšila obal prvých Stanov MS, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou.

Výstava prezentuje uznávané spisovateľky realizmu, medzi ktoré patrili Elena Šoltésová, Terézia Vansová a Božena Slančíková Timrava, podobne autorky detských knižiek Ľudmila Podjavorinská a Mária Rázusová-Martáková. V sérii významných žien v národnom hnutí má svoje miesto aj herečka Naďa Hejná, veľká matičiarka a členka výboru MS. Jeden z rollupov venovali autori výstavy aj ženám v MS a Živene, ktorá tento rok oslavuje 155. výročie založenia.

Projekt, mapujúci národnobuditeľskú činnosť slovenských žien matičným pohľadom, sa v Bratislave zdrží do 1. decembra. Následne poputuje do ďalších regiónov Slovenska.

Súčasťou vernisáže bolo uvedenie publikácie Slovenské ženy v národnom hnutí. Ide o zborník rovnomennej medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorý matičiari usporiadali 13. a 14. júna v Martine. Podujatie sa konalo pod záštitou ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Výstava bude putovať nielen po Slovensku, ale aj slovenských komunitách v zahraničí.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Jarná idyla sa končí. Na ako dlho?

Mrazy predstavujú veľmi vážne nebezpečenstvo pre rozkvitnuté ovocné stromy, keďže vegetácia je asi o dva týždne urýchlená.

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.