Bratislava 2. apríla (TASR) - Okresný úrad (OÚ) Bratislava potvrdil prijatie protestov prokurátora v prípade Istrochemu. Bližšie informácie poskytne po kompletizácii a preštudovaní materiálov. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
„Podľa vyjadrenia odboru starostlivosti o životné prostredie OÚ Bratislava im boli dnes elektronicky doručené tri protesty prokurátora, ktoré sa týkajú troch rozhodnutí z roku 2025 o zastavení konania o určení povinných osôb za envirozáťaže v troch lokalitách bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v Bratislave (CHZJD),“ priblížil Neumann.
Dodal, že keďže protesty prokuratúry sú obsahovo rozsiahle a kompletný spis zatiaľ z Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave nebol vrátený, bližšie informácie bude možné poskytnúť až po kompletizácii a preštudovaní materiálov.
KP v Bratislave podala tri protesty prokurátora proti rozhodnutiam OÚ Bratislava o zastavení konania o určení povinnej osoby za environmentálne záťaže nachádzajúce sa v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. Prokuratúra vysvetlila, že v konaní doposiaľ nebolo preukázané splnenie zákonných podmienok na to, aby povinnosti vzťahujúce sa k odstráneniu environmentálnej záťaže, ktoré by boli inak uložené povinnej osobe, znášal štát. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zatiaľ nepredložil na rokovanie vlády návrh na sanáciu environmentálnej záťaže v Istrocheme. Ministerstvo životného prostredia takisto víta rozhodnutie KP, pretože podľa rezortu dokazuje, že účastníci konania, najmä bratislavská mestská časť Nové Mesto, nemali nechať správoplatniť rozhodnutie OÚ.
Areál bývalých CHZJD v Bratislave, dnešného Istrochemu, kúpil v roku 2022 holding vtedy patriaci súčasnému premiérovi ČR Andrejovi Babišovi. Vlastníkom je spoločnosť Istrochem reality.