< sekcia Regióny

OZ Svetielko nádeje a detská nemocnica získali medzinárodný grant

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dušan Hein

Výsledkom grantu je fakt, že môžeme obnoviť niektoré pracoviská najmodernejšou technikou, uviedol Juraj Gallo, generálny riaditeľ DFNsP Banská Bystrica.

Banská Bystrica 24. septembra (TASR) – Občianske združenie (OZ) Svetielko nádeje pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici, ktoré 18 rokov pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám, spojilo svoje sily s banskobystrickým Rotary klubom a podarilo sa im získať medzinárodný grant na podporu ťažko chorých detí. Peniaze pôjdu na nákup dôležitých medicínskych prístrojov používaných pri liečbe ťažko chorých malých pacientov.

"Za čas nášho fungovania sme pomohli viac než 650 detským pacientom a rodinám. Vďaka tomuto grantu budeme môcť kvalitnejším spôsobom zabezpečovať našu prepravnú službu za dodržania tých najprísnejších opatrení pre pacientov so zníženou imunitou," reagoval vo štvrtok Pavel Bician, predseda OZ Svetielko nádeje a zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie detskej nemocnice v meste pod Urpínom.

Prístroje sa majú používať aj na iných oddeleniach detskej nemocnice. "Výsledkom grantu je fakt, že môžeme obnoviť niektoré pracoviská najmodernejšou technikou. Medicína ide každým rokom dopredu a aj vďaka takýmto projektom môžeme povedať, že detskí pacienti dostávajú v Banskej Bystrici starostlivosť na európskej úrovni," zdôraznil Juraj Gallo, generálny riaditeľ DFNsP Banská Bystrica.

"Celková hodnota globálneho grantu je viac než 88.000 eur. Na spolufinancovaní sa podieľa šesť Rotary klubov zo Slovenska, okrem toho aj dva z Francúzska," spresnil Pavel Fiľo, súčasný prezident Rotary clubu Banská Bystrica a riaditeľ miestnej Strednej odbornej školy Pod Bánošom.

"V 21-ročnej histórii nášho česko-slovenského dištriktu ide iba o tretí globálny grant. Jeden bol v minulosti realizovaný v Afrike a ďalší na Ukrajine, pričom toto je prvýkrát, kedy pomoc smeruje v prospech zdravotníckeho zariadenia na Slovensku," zdôraznil lekár Ivan Belan, zakladajúci prezident banskobystrického Rotary klubu.