Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Regióny

Ozeta v Topoľčanoch vyrobila najväčší pánsky oblek na svete

Najväčší pánsky oblek na svete pochádza z dielne spoločnosti Ozeta Neo, a.s. z Topoľčian. Pracovníčky jednej z posledných odevných fabrík na Slovensku ho šili po pracovnom čase. Dvadsať žien sa venovalo jeho výrobe vyše 200 hodín, príprava trvala takmer rok. Na ušitie štvornásobne väčšieho obleku, ako je najväčšie konfekčné číslo, potrebovali 43 metrov látky. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Ozeta Neo ušila oblek pri príležitosti osláv 75. výročia svojho pôsobenia na slovenskom trhu.

Topoľčany 7. augusta (TASR) – Najväčší pánsky oblek na svete pochádza z dielne spoločnosti Ozeta Neo, a. s., z Topoľčian. Pracovníčky jednej z posledných odevných fabrík na Slovensku ho šili po pracovnom čase. Jeho výrobe sa venovalo 20 žien vyše 200 hodín, príprava trvala takmer rok. Na ušitie štvornásobne väčšieho obleku, ako je najväčšie konfekčné číslo, potrebovali 43 metrov látky. Z tej by vyrobili 15 až 20 oblekov bežných veľkostí.

„Štyri dievčatá držali kus vystrihnutého dielu, ďalšie dve posúvali látku a šili. Najviac sme sa narobili na všívaní rukávov a pri žehlení,“ povedala hlavná technologička Soňa Bublová. Že je oblek najväčším vyrobeným kusom na Slovensku a pravdepodobne aj na svete, potvrdil aj komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svitok. „Overoval som, či ušili niekde na svete väčší oblek, nič som nenašiel. Bočná dĺžka nohavíc je 435 centimetrov, dĺžka saka 312 centimetrov. Celý oblek je teda dlhý 747 centimetrov, čo je na hrane technických možností. Tento rekord sa zrejme nepodarí tak skoro prekonať,“ povedal Svitok.

Ozeta Neo ušila oblek pri príležitosti osláv 75. výročia svojho pôsobenia na slovenskom trhu. „Firma prešla za tie roky rôznymi obdobiami, dobrými i zlými. Súčasná situácia je taká, že lacný ázijský tovar je na ústupe a mladí ľudia začínajú tiež uprednostňovať kvalitné elegantné oblečenie. Darí sa nám zvyšovať export do zahraničia, hospodárske výsledky sú každoročne lepšie,“ povedala marketingová riaditeľka Ozety Miroslava Krausová. Pred dvoma rokmi mala Ozeta na Slovensku dve podnikové predajne, dnes ich má 23 a ďalších šesť v Česku. V závode v Topoľčanoch zamestnáva vyše 400 pracovníkov.Rekordne veľký oblek je symbolicky zväčšeninou najpredávanejšieho klasického obleku z dielne Ozety. „Je to čierna klasika, konzervatívny tradičný model. Je stále najpredávanejším na našom trhu, no postupne pozorujeme, že Slováci sú menej konzervatívni, viac ako v minulosti idú do farieb, čo aj nám umožňuje viac sa zabávať vo výrobe,“ konštatoval umelecký riaditeľ Ozety Vladimír Hambálek. Rekordne veľký model je podľa jeho slov presnou zväčšeninou klasického obleku. „Je vyrobený z jedného kusa látky, nič nie je nadpájané. Najväčší problém bol s gombíkmi, tie som vyrobil z odľahčeného plastu obtiahnutého kozinkou.“ Oblek bude v nasledujúcich mesiacoch putovať po obchodných centrách na Slovensku.