Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. marec 2023Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Regióny

Pamätný dom Jesenského v Bánovciach nad Bebravou chcú zrekonštruovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Náklady na obnovu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) predstavujú približne 650.000 eur.

Bánovce nad Bebravou 9. februára (TASR) - Pamätný dom Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou chce Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) zrekonštruovať z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR. Informoval o tom predseda TSK Jaroslav Baška na poslednom rokovaní trenčianskych krajských poslancov.

Náklady na obnovu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) predstavujú približne 650.000 eur. Modernizáciu NKP zrealizuje TSK podľa pripravenej projektovej dokumentácie, ktorú obstaral pomocou dotácie z Ministerstva kultúry SR. Projekt musel TSK aktualizovať, vyráta sa energetický výpočet, aby kraj mohol podať žiadosť o prostriedky z plánu obnovy, ozrejmil Baška.

"Samotná rekonštrukcia zahŕňa viaceré úpravy, od eliminovania vlhkosti muriva cez obnovu fasády a architektonických prvkov až po modernizáciu strechy a s ňou súvisiacich konštrukcií. A to s dôrazom na zachovanie historického výrazu budovy NKP v súlade s podmienkami danými Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne," uviedla pred časom vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martina Lamačková.