Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Regióny

Na Luníku IX upravujú pred príchodom pápeža cesty, chodníky a fasády

Na snímke oprava chodníkov a ciest na sídlisku Luník IX v Košiciach 20. augusta 2021. Foto: TASR – Roman Hanc

V Košiciach sa hlava katolíckej cirkvi 14. septembra stretne osobitne aj s mladými ľuďmi na Štadióne Lokomotíva.

Košice 20. augusta (TASR) – Na košickom sídlisku Luník IX sa v týchto dňoch pripravujú na návštevu pápeža Františka, ktorý sa tu 14. septembra stretne s rómskou komunitou.

„Už od minulého týždňa tu máme taký stavebný boom, nastúpili firmy, robia sa chodníky, cesty, upravujú sa fasády, zeleň a podobné úpravy. Postupne sa to bude robiť do 10. septembra, čiže gro týchto úprav by sme mali stihnúť," uviedol pre TASR starosta tejto mestskej časti Marcel Šaňa.Aktuálne sa podľa neho pracuje na úprave ciest a chodníkov na vstupe na sídlisko, následne sa bude pokračovať v ďalších častiach. Opravy zahŕňajú výtlky na komunikáciách, niektoré chodníky sa budú upravovať aj súvisle.

„Chceme to pripraviť tak, aby sme sa za mestskú časť nehanbili, pretože sem príde veľa návštevníkov. Tie ďalšie špeciálne požiadavky, ktoré boli priamo z Vatikánu, už nie sú v našej réžii," priblížil starosta.

Dodal, že kapacita pre návštevníkov podujatia na Luníku IX je 14 000, očakáva pritom, že sa naplní. „Samozrejme, že obyvatelia sú radi, že k nám príde pápež. Čo je dôležité vedieť pre tých, ktorí chcú prísť na podujatie, že ešte predtým sa musia zaregistrovať a majú byť plne zaočkovaní,“ dodal Šaňa.Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) je pritom každý týždeň zabezpečené na miestnom úrade už od júla. Mnohí miestni však majú z očkovania obavy.

„Nie je to jednoduché, pretože obyvatelia sa boja, lebo zachytili všeličo zo sociálnych sietí, konšpiračné teórie okolo očkovania. My sa ich snažíme presviedčať prostredníctvom aj terénnych sociálnych pracovníkov, aj ja ich presviedčam, že netreba veriť týmto hoaxom, ale naozaj treba veriť odborníkom, a nech sa zaočkujú. Jednak, tí, ktorí chcú ísť k pápežovi, musia byť zaočkovaní, zároveň je dôležité, aby ochránili seba samých aj druhých okolo seba,“ dodal starosta.

V Košiciach sa hlava katolíckej cirkvi 14. septembra stretne osobitne aj s mladými ľuďmi na Štadióne Lokomotíva. Informácie o návšteve pápeža s programom a registráciou je na webstránke www.navstevapapeza.sk.