Quantcast
< sekcia Regióny

Peľová sezóna brezy sa skončila, v ovzduší pribúda peľ bylín

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Peľ brezy dosahoval už len nízke denné koncentrácie, poznamenala Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica 8. júna (TASR) – Peľová sezóna brezy sa skončila a v ovzduší postupne pribúda peľ bylín. TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

V súčasnosti je podľa nej peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré budú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. "Peľ ihličnanov dosiahne nanajvýš stredné denné hladiny a má klesajúcu tendenciu na celom území Slovenska," spomenula. Pripomenula, že dreviny s vysokou produkciou peľu pomaly dokvitajú a v ovzduší pribúda peľ najmä skorocelu a pŕhľavovitých rastlín. Uviedla tiež, že množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňovať najmä zrážková činnosť.

Lafférsová zdôraznila, že v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. "Peľ brezy dosahoval už len nízke denné koncentrácie," poznamenala s tým, že poklesli denné koncentrácie peľu všetkých drevín. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Bratislave, v Žiline a v Nitre.

"Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ pagaštanu, gaštanu, agátu, bazy, lipy, pajaseňa, skorocelu, štiavu, mrkvovitých a pŕhľavovitých," ukončila.