Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Regióny

Projekt NÚRCH v Piešťanoch získal troch nových partnerov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Hoci súčasná pandemická situácia skomplikovala niektoré plánované aktivity, výskumné práce u partnerov pokračujú podľa plánu.

Piešťany 3. marca (TASR) – Tromi novými partnermi Centra pre pokročilé terapie chronických zápalových ochorení pohybového aparátu (CPT ZOPA), ktorý je jedným z prebiehajúcich výskumných projektov Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH) v Piešťanoch, sa stali vedecké tímy z Chemického ústavu (CHÚ) Slovenskej akadémie vied, Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a spoločnosti Regenmed z Bratislavy. Informovala o tom manažérka pre publicitu NÚRCH Adriana Drahovská.

Projekt je zameraný na zvýšenie výskumnej činnosti v NÚRCH a dobudovanie výskumnej infraštruktúry, ktorá umožní vznik špičkového pracoviska pre pokročilé terapie na medzinárodnej úrovni. Je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sumou 5,788 milióna eur. "Ako sa vyjadrili zástupcovia nových partnerov, motiváciou pridať sa bola vo veľkej miere možnosť koordinácie biomedicínskeho výskumu so skúsenosťami z klinickej praxe. CPT sa svojimi aktivitami orientuje na nezávislý a experimentálny výskum a vývoj. Ide najmä o využitie potenciálu kmeňových buniek či metód tkanivového inžinierstva," uviedla Drahovská.

Projekt sa začal v roku 2020 a skončí sa v júni 2023. Hoci súčasná pandemická situácia skomplikovala niektoré plánované aktivity, výskumné práce u partnerov pokračujú podľa plánu. "Okrem iného sa venujeme najmä vývoju inovatívnych analytických postupov a metód na meranie obsahu a typu cukrov naviazaných na bielkoviny vo vzťahu k chorobám pohybového aparátu," opísal činnosť vedcov z CHÚ Jaroslav Katrlík.

V TUKE pokračujú vo výskume a výrobe potenciálnych materiálov vhodných na 3D biotlač, v ktorej vidia budúcnosť. „Sústreďujeme sa na tzv. resorbovateľné materiály s potenciálom rozložiť sa v organizme a bioatramenty, ktoré nahrádzajú organické látky tela. Po optimalizácii parametrov 3D biotlače budeme schopní pripravovať v spolupráci s partnermi bunkami kolonizované bioimplantáty, ktoré sú podľa nás budúcnosťou implantológie," vysvetlil zástupca vedúceho pre vedu a výskum katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania Marek Schnitzer.

V Regenmede sa podľa vedca Martina Boháča zasa pracuje na príprave nových rastových médií, ktoré umožnia "širokoškálovú expanziu somatických kmeňových buniek z viacerých tkanivových zdrojov".