Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Regióny

Po osemmesačnej rekonštrukcii otvorili vo FN Trenčín vynovené OAIM

Na snímke zľava primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) Tomáš Šulík, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), riaditeľ Fakultnej nemocnice (FN) Trenčín Tomáš Janík strihajú pásku počas slávnostného otvorenia OAIM po kompletnej rekonštrukcii vo fakultnej nemocnici v Trenčíne v utorok 10. januára 2023. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Z finančného balíka od rezortu zdravotníctva podľa neho pribudne nový samostatný vchod do nemocnice, parkovacie plochy pre zamestnancov a návštevníkov nemocnice.

Trenčín 10. januára (TASR) - Skvalitnenie poskytovania intenzívnej zdravotnej starostlivosti má priniesť rekonštrukcia oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín. Po osemmesačnej rekonštrukcii v utorok aj za prítomnosti dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského odovzdali do užívania zmodernizované priestory.

Podľa riaditeľa FN Trenčín Tomáša Janíka sa rekonštrukcia začala v júni minulého roku, preinvestovalo sa asi 2,4 milióna eur. "Zariadenia starého oddelenia sme komplet vyhodili, urobili sme nové dispozičné riešenia, skladové priestory, zákrokové sály a pracovisko budúceho angiologického centra. Financie na rekonštrukciu poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR," doplnil riaditeľ s tým, že ďalšie rekonštrukčné práce vo FN Trenčín sa dotknú pracoviska magnetickej rezonancie, ktoré otvoria v apríli tohto roka.Z finančného balíka od rezortu zdravotníctva podľa neho pribudne nový samostatný vchod do nemocnice, parkovacie plochy pre zamestnancov a návštevníkov nemocnice. Nové laboratórne vybavenie dostane oddelenie klinickej biochémie a hematológie, rekonštrukciou by mala prejsť neonatológia a detská klinika, zrekonštruovať chcú aj všetky výťahy.

Ako informoval primár OAIM Tomáš Šulík, pôvodné oddelenie fungovalo vo FN Trenčín už od roku 1991, rekonštrukciou po viac ako 40 rokoch sa "dostalo do 21. storočia".

"Opustili sme otvorený priestor a celé zrekonštruované oddelenie je situované ako izolačné boxy. Je tam moderná vzduchotechnika tak, ako má byť na oddelení intenzívnej medicíny najvyššieho štandardu. Sme jedinou koncovou nemocnicou v Trenčianskom kraji, ročne na OAIM ošetríme asi 350 pacientov," doplnil primár.
Na snímke prístrojové vybavenie počas slávnostného otvorenia Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) po kompletnej rekonštrukcii vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín v utorok 10. januára 2023.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Verí, že vo FN Trenčín sa bude kreovať nové kardiocentrum. "Čo sa týka pokrytia starostlivosti o pacientov s infarktom a cievnymi mozgovými príhodami, bol trenčiansky región čiernou dierou na mape Slovenska. Všetky stavy sa museli buď letecky, alebo sanitkami prevážať do Nitry, Trnavy alebo Bratislavy. Nové kardiocentrum by tak malo slúžiť asi 600.000 obyvateľom," zdôraznil Šulík.

Podľa Lengvarského bola rekonštrukcia OAIM v trenčianskej nemocnici súčasťou modernizačných projektov v nemocnici za asi desať miliónov eur. "Verím, že personál sa bude na vynovenom pracovisku cítiť dobre a nové priestory prispejú k tomu, aby naši zdravotnícki pracovníci zostali na Slovensku a neodchádzali od našich pacientov," zdôraznil minister.