< sekcia Regióny

Po vyrúbaných stromoch na Trenčianskej ulici vysadili nové

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Chodník na Trenčianskej ulici muselo mesto rozkopať a opraviť. Zdvihnutý koreňový systém stromov na ňom jednak spôsobil nerovnosti a majitelia susedných pozemkov ho žiadali opraviť.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Na Trenčianskej ulici v Bratislave dnes dokončili výsadbu 25 nových vzrastlých stromov. V lete pri predlžovaní trolejbusovej trate ich totiž na ulici vyrúbali 21. Trati nebránili, ich koreňový systém ale poškodzoval chodník a podľa mesta boli tiež mnohé v zlom stave a ohrozovali ľudí i dopravu.

Chodník na Trenčianskej ulici muselo mesto rozkopať a opraviť. Zdvihnutý koreňový systém stromov na ňom jednak spôsobil nerovnosti a majitelia susedných pozemkov ho žiadali opraviť. Bolo treba urobiť aj pokládku napájacích káblov pre novú trolejbusovú trať. Magistrát tiež zistil, že mnohé stromy sú v zlom stave, majú plytké korene a mohli by sa vyvrátiť. "Museli byť vyrúbané aj z dôvodu bezpečnosti účastníkov cestnej premávky," podotkol riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

Mesto tak rozhodlo, že stromy nahradí novými. Na ulici dnes dokončilo výsadbu hrabov. "Stromy sú vysoké približne štyri metre s obvodom kmeňa vo výške 130 centimetrov nad zemou 22 až 24 centimetrov," priblížil Andrassy. Bratislava za vynútenú investíciu zaplatila 12.000 eur. "Náhradnou výsadbou mesto splnilo jednu z podmienok definovaných pri povolení výstavby novej trolejbusovej trate," podotkol riaditeľ kancelárie primátora. Projekt totiž platia eurofondy.

Magistrát v ďalších dňoch podľa Andrassyho ešte urobí sadové úpravy a zatrávni pás popri stromoch, medzi cestou a chodníkom. "Starostlivosť o stromy, ich polievanie po dobu troch rokov bude zabezpečovať vysúťažený dodávateľ," dodal.