< sekcia Regióny

Pobočka Verejnej knižnice M. Kováča chce byť novou knižnou oázou

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov pobočky Sídlisko Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici 22. septembra 2021. Po viac ako dvoch desaťročiach sa pobočka Sídlisko zmenila na „Novú knižnú oázu“. Foto: TASR - Ján Krošlák

Pobočka Sídlisko je jednou z piatich pracovísk VKMK, v ktorom knižnica poskytuje knižnično-informačné služby pre verejnosť.

Banská Bystrica 22. septembra (TASR) – Na novú knižnú oázu sa po rekonštrukcii zmenili priestory pobočky Verejnej knižnice Mikuláša Kováča (VKMK) v Banskej Bystrici v časti mesta Sídlisko. Priestory prešli rekonštrukciou po viac ako dvoch desaťročiach a v stredu ich vynovené sprístupnili verejnosti aj za účasti predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jána Luntera.

Pobočka Sídlisko je jednou z piatich pracovísk VKMK, v ktorom knižnica poskytuje knižnično-informačné služby pre verejnosť. V tejto časti mesta sú situované materské, základné i stredné školy a tiež internáty pre študentov.

Projekt pod názvom „Nová knižná oáza“ prebiehal od marca tohto roku a realizačná fáza vyvrcholila v letných mesiacoch. Vynovené priestory knižnice majú priamy dosah na zhruba 3000 návštevníkov, ktorí ju ročne navštívia. Revitalizovaná a esteticky upravená pobočka môže výrazným spôsobom napomôcť vyššiemu počtu záujemcov, keďže už disponuje priestorom pre malé vzdelávacie a oddychové aktivity. Knižnica rozšírila aj otváracie hodiny.

Podľa vedenia kraja zdroje zriaďovateľa knižnice, a teda BBSK, vo výške 15.000 eur použili na vymaľovanie priestoru, sanáciu stien, nové omietky, osvetlenie a dofinancovanie kúpy nového knižného mobiliára ako regály, stoly, stoličky, odkladacie skrinky pre čitateľov či vešiaky. VKMK sa podieľala na spolufinancovaní aj vlastnými zdrojmi vo výške zhruba 11.000 eur.

„Veríme, že pokračujúca revitalizácia knižničných priestorov naštartuje sériu každoročných, pravidelne sa opakujúcich akcií, na ktoré sa budú čitatelia tešiť, čím sa naplní naša spoločná vízia knižníc ako otvoreného komunitného priestoru na zdieľanie zážitkov, čítania, umenia a stretávania sa s ľuďmi,“ zdôraznil vedúci odboru kultúry BBSK Peter Černek.