Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Regióny

Počas Európskeho týždňa mobility otestujú v Leviciach elektrobusy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Podľa slov Horáka budú vozidlá na alternatívny pohon už o niekoľko rokov tvoriť minimálne polovicu flotily autobusov mestskej hromadnej dopravy vo všetkých slovenských mestách.

Levice 17. septembra (TASR) - Dva modely najmodernejších elektrobusov a jeden ekologický autobus poháňaný stlačeným zemným plynom (CNG) budú počas Európskeho týždňa mobility voziť cestujúcich na linkách mestskej hromadnej dopravy v Leviciach. Testovaciu prevádzku v podmienkach bežnej mestskej premávky zabezpečil dopravca, spoločnosť Arriva, v spolupráci s výrobcami autobusov MAN, SOR a IVECO, informoval generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku Michal Horák.

Podľa slov Horáka budú vozidlá na alternatívny pohon už o niekoľko rokov tvoriť minimálne polovicu flotily autobusov mestskej hromadnej dopravy vo všetkých slovenských mestách. "Preto chceme, aby sa naši cestujúci, ale aj objednávatelia verejnej dopravy s týmito vozidlami zoznámili a otestovali na vlastnej skúsenosti ich pohodlie, bezpečnosť, spoľahlivosť či komfort jazdy," povedal.

Batérie elektrobusov MAN a SOR budú počas testovacej prevádzky dobíjané v depe spoločnosti Arriva v Leviciach, pričom ich dojazd na jedno nabitie sa pohybuje v rozmedzí 250 - 350 kilometrov. Dopĺňanie stlačeného zemného plynu CNG do nízkoemisného autobusu IVECO, ktorý v testovanej verzii autobusu prejde na plnú nádrž približne 500 kilometrov, je zabezpečené prostredníctvom palivových kariet. Pred prevzatím autobusov absolvovali vodiči špeciálne školenie na ich obsluhu.