Quantcast
< sekcia Regióny

Podujatia k SNP Začnite s vysťahovaním! štartujú v Španej Doline

Na archívnej snímke obec Špania Dolina. Foto: TASR - Branislav Račko

Prehliadky budú pokračovať 13. augusta v Kremnici, kde budú návštevníci okrem iného svedkami zničenia kremnickej mincovne, najdlhšie nepretržite fungujúceho podniku na svete, uvádzajú organizátori.

Banská Bystrica/Špania Dolina 12. júla (TASR) - Netradičné spoznávanie dejín Slovenského národného povstania (SNP) prinesie tretí ročník interaktívnych komentovaných prehliadok s názvom Začnite s vysťahovaním!. Prvá prehliadka pod hlavičkou Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko a Múzea SNP v Banskej Bystrici sa začína v sobotu (16. 7.) v Španej Doline.

"Lukáš Volentier z Múzea SNP objasní pôsobenie partizánov v tejto obci a navyše sa s jedným z nich budú môcť návštevníci stretnúť. Svoje príbehy totiž príde vyrozprávať jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň," priblížili podujatie organizátori.

"Prehliadky budú pokračovať 13. augusta v Kremnici, kde budú návštevníci okrem iného svedkami zničenia kremnickej mincovne, najdlhšie nepretržite fungujúceho podniku na svete," uvádzajú ďalej organizátori.

O mesiac neskôr 17. septembra predstavia Lucia Sotáková a Juraj Lepiš z Múzea SNP tragický osud vypálenej obce Kalište. Sériu podujatí ukončí prehliadka 22. októbra v Tisovci. "Prehliadky trvajú zhruba 1,5 hodiny a v rámci jedného dňa budú opakované v dvoch časoch," pripomínajú organizátori.

Podujatie finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.