< sekcia Regióny

Polícia odhalila zlodejov knihy zo 17. storočia z Kežmarku

Na snímke kniha zo 17. storočia, ktorú ukradli zlodeji v Kežmarku. Foto: FB/Polícia SR - Prešovský kraj

Na objasnení prípadu sa podieľali príslušníci kriminálnej polície z Kežmarku a z Prešova.

Kežmarok 22. septembra (TASR) – Krádež vzácnej historickej knihy, ktorá bola ukradnutá z kežmarskej lyceálnej knižnice, sa podarilo polícii objasniť. Vyšetrovateľ z Kežmarku obvinil zo zločinu krádeže a zločinu falšovania predmetov kultúrnej hodnoty muža a ženu z okresu Levice. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Obvinení podľa polície počas otváracích hodín dňa 15. júna 2016 v študovni knižnice evanjelického lýcea v Kežmarku po predchádzajúce vzájomnej dohode a príprave odcudzili historicky unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia z oblasti alchýmie, tvoriaci národne kultúrne dedičstvo Slovenskej republiky, a zamenili ho za falzifikát.

"Obvinená žena využila nepozornosť pracovníčky lyceálnej knižnice, ktorej pozornosť po predchádzajúcej vzájomnej dohode odviedol obvinený muž, a odtrhla originálny knižný blok z originálnej väzby a zamenila ho za sofistikovanú kópiu, ktorú spoločne s mužom vyrobila za pomoci starých tlačí a taktiež vytlačením titulnej strany a niektorých častí podľa originálnej tlače. Tie získali vyfotením originálnej tlače pri prvej návšteve knižnice lýcea a z internetových zdrojov a upravili to tak, aby sa čo najviac podobal originálu," priblížila polícia.

Zamenený originál tlače za falzifikát následne po štúdiu vrátili pracovníčke knižnice, ktorá si túto skutočnosť nevšimla. Týmto konaním spôsobili škodu znaleckým posudkom vyčíslenú na sumu 15.000 eur. Falzifikát sa vydával za originál niekoľko rokov.

"Ku skutku sa priznali. Kniha bola zaistená od obvinených v okrese Levice a následne vrátená kežmarskému Cirkevnému zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Ako dôvod krádeže obvinení uviedli ich nadšenie pre alchýmiu, knihu chceli do vlastnej zbierky," doplnila polícia.

Na objasnení prípadu sa podieľali príslušníci kriminálnej polície z Kežmarku a z Prešova.