Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Regióny

Poľský turista neprežil pád pod vrcholom Vysokej vo Vysokých Tatrách

Ilustračná snímka. Foto: HZS

Po približne 50-metrovom páde zostal postihnutý nehybne ležať napravo od centrálneho žľabu.

Vysoké Tatry 29. septembra (TASR) - Poľský turista neprežil pád pod vrcholom Vysokej vo Vysokých Tatrách. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že udalosť, ktorá sa stala počas zostupu z Korunky Vysokej, nahlásil na tiesňovú linku v piatok krátko popoludní náhodný svedok.

Po približne 50-metrovom páde zostal postihnutý nehybne ležať napravo od centrálneho žľabu. "O súčinnosť bola požiadaná Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) z Popradu, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla na palubu záchranára HZS. Ten bol následne spolu z lekárom vysadený pri postihnutom. Žiaľ, 38-ročný poľský turista utrpel poranenia nezlučiteľné so životom a lekár už mohol len skonštatovať smrť," uvádza HZS.

Medzitým požiadal prostredníctvom poľských záchranárov o pomoc aj jeho kamarát, s ktorým bol na túre. Po tragickej nehode už nebol schopný samostatne zostúpiť spod vrcholu. Posádka vrtuľníka vyzdvihla od nebohého Poliaka záchranára HZS a následne ho vysadila pri uviaznutom turistovi. "Po príprave na letecký transport bol spolu s horským záchranárom evakuovaný z terénu a vysadený pri Popradskom plese," dodáva HZS.

Telo nebohého záchranári transportovali do Starého Smokovca a odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi.