< sekcia Regióny

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Banskobystrický kraj I.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou.

Bratislava 26. novembra (TASR/Teraz.sk) - Prinášame vám obrazový materiál v rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny.

Pamätník v Sliači
Už viac ako 80 rokov sa verejnosť v kúpeľnom meste Sliač stretáva pri pamätníku (na snímke) 29 rodákom padlým v prvej svetovej vojne a jednému vojakovi Československej armády, ktorý zahynul počas vpádu maďarských vojsk v roku 1919. Tento pamätník obetiam Veľkej vojny je zároveň jediným, ktorý v okrese Zvolen pripomína udalosti spred 100 rokov.
Foto: TASR Jozef Poliak


Pamätník padlým v prvej svetovej vojne v obci Janova Lehota
Na snímke pamätník obetiam 1. svetovej vojny v obci Janova Lehota (okres Žiar nad Hronom). Pamätník, ktorého dominantou je socha vojaka v životnej veľkosti, bol dlhé roky poškodený.
Foto: TASR Jana Vodnáková


Pamätník, ktorého dominantou je socha vojaka v životnej veľkosti.
Foto: TASR Jana Vodnáková


Pamätník obetiam 1. svetovej vojny v obci Klenovec
Na snímke pamätník obetiam 1. svetovej vojny v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota, neskôr rozšírený o dve krajné tabule s menami obetí 2. svetovej vojny.
Foto: TASR Branislav Caban


Pomník padlým v prvej svetovej vojne v obci Brehy
Z obce Brehy v okrese Žarnovica narukovalo v rámci prvej svetovej vojne 146 chlapov, z nich 35 sa už domov nevrátilo. Na ich pamiatku postavili v Brehoch v roku 1937 pomník, ktorý smutné osudy miestnych chlapov pripomína aj v súčasnosti. Pomník padlým v prvej svetovej vojne (na snímke) sa nachádza v strede dediny, povedľa potoka.
Foto: TASR Jana Vodnáková


Pomník padlým v prvej svetovej vojne v obci Brehy.
Foto: TASR Janka Vodnáková


Pamätník na pamiatku padlých občanov z Rudlovej v prvej svetovej vojne
Pamätník na pamiatku padlých občanov z Rudlovej v prvej svetovej vojne v banskobystrickej časti Rudlová z roku 1939. V roku 1959 naň bola umiestnená aj pamätná tabuľa s menami obetí druhej svetovej vojny z vtedajšej obce Rudlová.
Foto: TASR Dušan Hein


Areál obnoveného vojnového cintorína z obdobia prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici
Areál obnoveného vojnového cintorína z obdobia prvej svetovej vojny v banskobystrickej časti Majer a monument, postavený pri príležitosti 100. výročia skončenia vojny. Na snímke pamätník padlým vojakom na okraji cintorína. V Banskej Bystrici 22. novembra 2018.
Foto: TASR Dušan Hein


Areál obnoveného vojnového cintorína z obdobia prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici.
Foto: TASR Dušan Hein