Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Regióny

Posilnené zásahové tímy budú môcť konať v prípade rizikového medveďa

Na snímke z 18. augusta 2022 medveď hnedý. Foto: TASR František Iván

Pre zvýšený výskyt medveďov pod Poľanou totiž žiadal primátor Detvy Branislav Baran ministerstvo o povolenie na ich regulovaný odstrel.

Detva 3. augusta (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR posilní zásahové tímy, ktoré môžu konať v prípade medveďa, ktorý predstavuje riziko pre zdravie či majetok občanov. Týka sa to Detvy aj Podpoľania. Pre TASR to uviedol hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Ako spomenul, početnosť medveďa na Poľane je ovplyvnená pravdepodobne viacerými faktormi. Toto vulkanické pohorie podľa MŽP ponúka pre medvede dostatok vhodných úkrytov a prirodzenej potravy. "Spolu s kukuricou pestovanou v okolí podpolianskych obcí môže spôsobovať migráciu jedincov z okolitých území," zdôraznil.

Pre zvýšený výskyt medveďov pod Poľanou totiž žiadal primátor Detvy Branislav Baran ministerstvo o povolenie na ich regulovaný odstrel. Vyplýva to z listu, ktorý začiatkom leta primátor poslal envirorezortu. V súčasnosti hovorca mesta Milan Suja potvrdil, že odpoveď z ministerstva samospráva zatiaľ nedostala. Ferenčák začiatkom augusta TASR informoval, že odpoveď mestu Detva odošlú v najbližších dňoch. Rezort však v minulosti zhrnul, že regulačný odstrel v súčasnosti nie je možný, čo podľa MŽP potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

V liste detviansky primátor poznamenal, že medveď je na Podpoľaní premnožený a vyskytuje sa v prostredí, ktoré pre neho nie je prirodzené. "Materská škola, cintorín, amfiteáter, záhrady rodinných domov či kuríny takými miestami určite nie sú," pripomenul.

Naďalej však platí, že podľa ministerstva je aktuálne najlepším možným riešením eliminovanie synantropných medveďov. "Teda pristúpiť ku krajnému riešeniu pri konkrétnych jedincoch, ktorí stratili plachosť a nie je možné ju obnoviť," objasnil.

O dotácii na preventívne opatrenia proti škodám spôsobeným medveďom hnedým mesto Detva vie, v súčasnosti však preň nič nerieši. Povedal to primátor s tým, že Detva nemá problém so šelmami, ktoré by chodili do nezabezpečených kontajnerov. Doplnil, že ani elektrické ohrady alebo iné formy ohradenia alebo konštrukcií nemajú kde použiť.