Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Regióny

Poslanci zvolili dvoch podpredsedov Nitrianskeho kraja

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Budú nimi Martina Holečková za Demokratickú koalíciu (KDH, SaS, Tím Kraj Nitra, Šanca, Spolu-OD, ODS, DS, OKS, Za ľudí) a Tibor Csenger zo zoskupenia Szövetség-Aliancia.

Nitra 20. marca (TASR) - Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má po piatich mesiacoch od krajských volieb zvolených podpredsedov. Budú nimi Martina Holečková za Demokratickú koalíciu (KDH, SaS, Tím Kraj Nitra, Šanca, Spolu-OD, ODS, DS, OKS, Za ľudí) a Tibor Csenger zo zoskupenia Szövetség-Aliancia.

Pôvodne sa voľba podpredsedov NSK ani nedostala do programu pondelkového rokovania Zastupiteľstva NSK a hneď na začiatku zasadnutia bol materiál stiahnutý. "Netreba za tým hľadať nejaký negatívny dôvod. Ja som sa už vyjadril, že úrad normálne funguje aj bez podpredsedov. Ale keď sa poslanci rozhodnú, že si zvolia zástupcov predsedu NSK, tak ja to iba uvítam, a teda budem na nich niektoré povinnosti delegovať," komentoval stiahnutie voľby predseda NSK Branislav Becík.

Nakoniec si poslanci zvolili podpredsedov až na konci svojho rokovania, počas záverečnej diskusie. Novozvoleným podpredsedom kraja stanovili odmenu vo výške 50 percent platu predsedu NSK. Zastupiteľstvo im zároveň uložilo povinnosť predložiť dlhodobý plán svojej činnosti v oblastiach, ktorým sa budú vo svojich funkciách venovať. "Majú tiež povinnosť stanoviť si minimálne tri merateľné ciele vo oblasti svojho pôsobenia a ku koncu kalendárneho roka predložiť krajskému zastupiteľstvu správu o ich plnení," doplnil riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec.

Pôvodne chcel mať svojho podpredsedu aj klub zložený z poslancov zo strán Hlas-SD, Sme rodina a z nezávislých. Krajskí poslanci však o voľbe tretieho podpredsedu napokon nehlasovali.