Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Regióny

Považskobystrická nemocnica medzi 25 vakcinačnými centrami nefiguruje

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Milan Kapusta

Pokiaľ nám ministerstvo schváli očkovaciu ambulanciu, sme pripravení očkovať od 11. januára, tvrdí riaditeľ nemocnice.

Považská Bystrica 4. januára (TASR) – Nemocnica s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici poskytujúca zdravotnú starostlivosť viac ako 160.000 obyvateľom okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava nefiguruje medzi 25 vakcinačnými centrami, ktoré chce Ministerstvo zdravotníctva SR otvoriť v druhej fáze očkovania proti ochoreniu COVID-19.

„Naozaj netušíme, prečo to tak je. Niekto z kompetentných pracovníkov asi na ministerstve zdravotníctva takto rozhodol. Naša nemocnica má záujem vytvoriť vakcinačnú ambulanciu. Všetko pre jej zriadenie sme vykonali. Poslali sme formulár na ministerstvo v čase, aký nám bol určený, a teraz čakáme, či budeme zaradení do zoznamu nemocníc, ktoré môžu podávať očkovaciu látku,“ skonštatoval riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner.

Ako dodal, NsP Považská Bystrica by podľa plánu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 mala byť ako vakcinačná ambulancia, očkovaciu látku by do nej mali distribuovať už rozmrazenú, skladovateľnú pri plus dva až plus osem stupňov Celzia. Na takéto skladovanie nie je potrebné žiadne zvláštne zariadenie.

„V našej NsP už prebieha predbežný prieskum záujmu o očkovanie. Pokiaľ nám ministerstvo schváli očkovaciu ambulanciu, sme pripravení očkovať od 11. januára. Pokiaľ by sa toto neudialo, budú musieť naši zamestnanci za očkovaním cestovať do iných nemocníc,“ doplnil riaditeľ s tým, že v považskobystrickej nemocnici nie je zatiaľ zaočkovaný žiadny zamestnanec.

Okresy Považská Bystrica, Púchov a Ilava patria na Slovensku medzi najviac postihnuté druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu rezort zdravotníctva nezaradil považskobystrickú nemocnicu medzi vakcinačné centrá.

„Verím, že je to v pracovnom procese, aby sme mohli zabezpečovať očkovanie teraz pre zdravotníckych pracovníkov, ale do budúcna aj pre širšiu verejnosť,“ zdôraznil Steiner.

Ako TASR informovali z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva, v pondelok a v utorok (5. 1.) bude celkovo na Slovensko privezených ďalších viac ako 76.000 dávok vakcíny. Tie budú navezené okrem štyroch pilotných nemocníc aj do ďalších, ktoré zriadili vakcinačné centrá. V nich začnú počas tohto týždňa s očkovaním svojich zamestnancov.

Ministerstvo už oslovilo všetky nemocnice na Slovensku, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie, ktorých je viac ako 70, a ponúklo im možnosť aj mimo vakcinačných centier zaočkovať svojich zamestnancov. Nemocnice postupne nahlasujú svoje očkovacie kapacity a ministerstvo im doručí počty vakcín tento týždeň. Tak budú mimo už registrovaných záujemcov zaočkované ďalšie stovky zdravotníkov na Slovensku,“ doplnil rezort zdravotníctva.