Quantcast
< sekcia Regióny

Pracovisko súdneho lekárstva v Poprade sa má zrušiť, chýbal personál

Ilustračné foto Foto: TASR

Uvedený stav neumožňuje z dlhodobého hľadiska zabezpečiť prevádzku pracoviska bez obmedzení a priniesť náležitý rozvoj prevádzky, uviedol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Bratislava 17. júna (TASR) - Pracovisko súdneho lekárstva a patologickej anatómie (SLaPA) v Poprade sa má pre dlhodobo chýbajúci personál zrušiť. Avizuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré tak reaguje na návrh Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten pre TASR ozrejmil, že pretrvával problém aj s obsadením pracovnej pozície lekára so špecializáciou zo súdneho lekárstva.

Zrušenie pracoviska považuje úrad za racionálny krok. "Uvedený stav neumožňuje z dlhodobého hľadiska zabezpečiť prevádzku pracoviska bez obmedzení a priniesť náležitý rozvoj prevádzky," doplnil.

Zároveň deklaroval, že o iných zmenách v sieti pracovísk sa neuvažuje. "Priebežne sa vyhodnocujú výstupy z jednotlivých pracovísk vrátane plnenia krátkodobých a dlhodobých cieľov," skonštatoval. Systém vykonávania pitiev podľa ÚDZS celkovo funguje bez zásadnejších nedostatkov.

Úrad v súčasnosti prevádzkuje osem pracovísk SLaPA. Zabezpečuje sa v nich napríklad výkon prehliadok mŕtvych, pitiev a laboratórnych vyšetrovacích metód, akými sú histológia, toxikológia či serológia. Lekári SLaPA pracovísk vykonávajú okrem iného prehliadky mŕtvych tiel v teréne či takzvané súdne pitvy.

Najväčším problémom danej oblasti je podľa ÚDZS nedostatočné financovanie a s tým súvisiace zaostávanie v modernizácii pracovísk a mzdovom ohodnotení zamestnancov.