Quantcast
< sekcia Regióny

V Banskobystrickom kraji pre pokles vodných zdrojov platia obmedzenia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Obyvatelia by podľa StVPS nemali polievať pitnou vodou záhrady a trávniky. Polievať sa tiež zakazujú ihriská, cestná zeleň a verejné priestranstvá.

Zvolen 29. júna (TASR) – Výzvu na dočasné obmedzenie užívania pitnej vody na iné účely zverejnila Stredoslovenská vodárenská a prevádzková spoločnosť (StVPS) Banská Bystrica. Obmedzenie sa týka obyvateľov miest a obcí na Horehroní, strednom Pohroní a aj v Honte.

Ako informuje StVPS, vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok došlo k výraznému poklesu výdatnosti vodných zdrojov v regióne pôsobnosti StVPS, z ktorých je zabezpečovaná dodávka pitnej vody pre odberateľov napojených na tieto vodovody.

Obyvatelia by podľa StVPS nemali polievať pitnou vodou záhrady a trávniky. Polievať sa tiež zakazujú ihriská, cestná zeleň a verejné priestranstvá. Vydaný je tiež zákaz umývania áut s výnimkou áut používaných na účely zdravotníctva a zakázané je tiež napúšťanie bazénov.

Obmedzenia sa týkajú celkom 12 obcí a miest v pôsobnosti závodov StVPS vo Zvolene a v Žiari nad Hronom, medzi inými aj Žarnovice a Novej Bane a Dudiniec a 22 obcí v pôsobností závodov okresov Banská Bystrica a Brezno. Ich presný zoznam je zverejnený na stránke StVPS.