Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Regióny

Pre sucho a teplo začínajú dreviny v lesoch opäť meniť farbu listov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Keďže sucho má z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na vývoj lesných spoločenstiev, je potrebné každoročne v lesoparku budovať rôzne vodozádržné opatrenia.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Mestské lesy v Bratislave aj tento rok spozorovali jav, keď dreviny začínajú meniť svoju farbu v dôsledku sucha a tepla. Sucho, a teda nedostatok vody, im napríklad spôsobuje stres. Preto sa stromy snažia znížiť svoju spotrebu vody tým, že môžu predčasne zhadzovať listy. Príčin s tým spojných však môže byť viacero. Pre TASR to uviedol riaditeľ mestskej organizácie Marek Páva.

"Zmenu farby listov môžu spôsobovať viaceré príčiny spôsobené suchom a teplom. Napríklad väčší odpar vody z listov, čo je reakcia na teplo v podobe zvýšeného dýchania. Ďalšia príčina môže byť nedostatok živín, nakoľko sa z pôdy vyplavujú vodou. To následne prispieva k oslabeniu listov," skonštatoval Páva.

Keďže sucho má z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na vývoj lesných spoločenstiev, je potrebné každoročne v lesoparku budovať rôzne vodozádržné opatrenia. Prispievajú k zachyteniu a udržaniu vody v lese, čo má pozitívny vplyv nielen na rastlinstvo, ale aj živočíšstvo. Jedným z týchto opatrení sú podľa Pávu napríklad "odrážky", ktoré sťahujú naplavenú vodu z ciest do lesa, kde sa môže hromadiť a postupne vsakovať.

Rovnako sú budované aj jamy pre obojživelníky, ktoré v sebe dokážu po daždi udržať vodu aj dlhšiu dobu. Tieto jamy využívajú mnohé živočíchy na kladenie svojich vajíčok, príkladom je salamandra škvrnitá. "Netreba sa pritom báť o liahnutie komárov. Druhy, ktoré sa tam zdržiavajú, komárie larvy požierajú," poznamenal Páva. K udržaniu vlahy a zvýšeniu biodiverzity prispievajú taktiež aj mokrade.

Sucho však nevyplýva len na stromy, ale aj na živočíchy, ktoré naň prirodzene reagujú rôzne. Sú druhy, ktoré ho znášajú lepšie a vyhovuje im. Sú to napríklad teplomilné druhy ako modlivka zelená. Sú však aj druhy, pre ktoré je nedostatok vody výrazne limitujúci. "Vysychanie vodných tokov a prameňov postihuje najmä ryby, obojživelníky, ale i raky. Negatívne vplýva i na cicavce či vtáky, tie sú ale mobilné a vedia si zdroj vody nájsť," podotkol Páva.

Mobilná zver má podľa neho "pre silný smäd" tendenciu opúšťať svoje tradičné stanovištia. Páva však upozorňuje, že pri častom putovaní a hľadaní vody sa vyčerpáva a je menej ostražitá. Častejšie sa potom stáva obeťou zrážky s dopravným prostriedkom či korisťou na voľno pustených psov.

Význam vody sa mestské lesy snažia priblížiť aj verejnosti. V rámci environmentálnych aktivít napríklad počas leta zorganizovali pracovné dielničky "Aby neostali smädní", kde rodičia s deťmi vyrábali betónové napájadlá. Tie si mohli odniesť alebo ich nechať v Mestských lesoch. "V Arboréte sme na týchto napájadlách zistili už 18 druhov vtákov," priblížil Páva.

Význam budovania malých vodných plôch dokumentujú podľa neho aj výsledky prieskumu netopierov. Necelé tri mesiace od ich vybudovania ich ako zdroj vody využíva viac ako osem druhov. Vyhľadávajú ich však aj iné druhy cicavcov, ako daniele, srny, jazvece či líšky.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.