< sekcia Regióny

Ťažko chorým deťom v banskobystrickej nemocnici kúpili nové prístroje

Na archívnej snímke Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici. Foto: TASR - Branislav Račko

Prístroj na očnú diagnostiku využije ročne v nemocnici viac ako 4000 detí. Ďalšie prístroje budú na urgentnom príjme.

Banská Bystrica 16. septembra (TASR) – Ťažko choré deti v starostlivosti Svetielka nádeje a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici dostali pomoc zo zahraničia. Občianske združenie Svetielko nádeje o tom informovalo na štvrtkovej tlačovej konferencii v banskobystrickej nemocnici s tým, že z medzinárodného grantu nakúpili prístroje na liečbu detských pacientov.

Grantové prostriedky venovali Rotary kluby z Francúzska, spolu je to suma takmer 94.000 eur. V Banskej Bystrici vďaka peniazom pribudlo 11 prístrojov. Sú medzi nimi napríklad monitor dychu, prístroj na analýzu krvi a aj očná digitálna štrbinová lampa. Prístroj na očnú diagnostiku využije ročne v tejto nemocnici viac ako 4000 detí. Ďalšie prístroje budú na urgentnom príjme.

„Na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti deťom doma slúži detský mobilný hospic. Je to auto, ktorým sa preváža personál z nemocnice domov k pacientom. Pre deti je veľmi dôležité, aby mali starostlivosť poskytovanú doma. Vďaka príspevku sme kúpili nové auto, ktoré nám pomôže za nimi dochádzať,“ uviedol predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje a lekár na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici Pavel Bician. „Máme približne 40 detí s onkologickým ochorením ročne. Na oddelení máme okolo 10 až 15 detí,“ dodal Bician.

Svetielko nádeje je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Víziou združenia je, aby bola všetkým deťom a rodinám na Slovensku poskytnutá pomoc a podpora pri zvládaní onkologického ochorenia dieťaťa.