Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Pre úrazy vo Vysokých Tatrách zasahovali horskí aj leteckí záchranári

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Pomoc potrebovala aj poľská turistka z Chaty pod Rysmi, ktorá po páde utrpela tržné poranenie hlavy.

Vysoké Tatry 17. septembra (TASR) - Pre úrazy vo Vysokých Tatrách zasahovali horskí aj leteckí záchranári. V sobotu popoludní (16. 9.) pomáhali napríklad aj turistom pri Chate pri Zelenom plese, Bilíkovej chate či Chate pod Rysmi. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

Blízko Chaty pri Zelenom plese utrpela úraz kolena 43-ročná poľská turistka. Záchranári HZS ju po vyšetrení a zafixovaní zranenej nohy terénnym vozidlom transportovali na Bielu vodu, odkiaľ už na vlastnú žiadosť pokračovala samostatne. "Následne prišla požiadavka o pomoc z Bilíkovej chaty, kde sa nachádzal Slovák s rezným poranením predkolenia," uvádza.

Pomoc potrebovala aj poľská turistka z Chaty pod Rysmi, ktorá po páde utrpela tržné poranenie hlavy. O súčinnosť boli požiadaní aj leteckí záchranári.

"Ďalšia žiadosť o pomoc prišla prostredníctvom aplikácie HZS. Tiesňovú linku kontaktovala matka 14-ročného slovenského turistu, ktorý si v oblasti Šalviového prameňa spôsobil úraz kolena," spresnila HZS s tým, že chlapca po ošetrení transportovali na Bielu vodu, odkiaľ pokračoval na ďalšie ošetrenie.

Slovenskej turistke pri Jamskom plese s tržným poranením hlavy a nevoľnosťou pomáhala aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) a k slovenskému turistovi v hoteli pri Popradskom plese s úrazom členka boli záchranári HZS vyslaní pozemne.

V piatok (15. 9.) pomáhala HZS aj VZZS 38-ročnej slovenskej turistke, ktorá na červenom turistickom značenom chodníku nad Žabími plesami utrpela kolapsový stav. Po poskytnutí zdravotnej starostlivosti ju letecky transportovali do nemocnice. Záchranári HZS následne zostúpili pozemne aj s deťmi pacientky.