Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Regióny

Prechádzku k Prameňu víl v Košiciach si užijú najmä rodiny s deťmi

Vychádzka k Prameňu víl je jednou z možností kam ísť s deťmi do prírody počas zimného obdobia v rámci Košíc. Trasa má dokopy tam aj späť približne tri kilometre. Na snímke historický Prameň víl, ktorý obnovili košické mestské lesy a osadil tam nový tzv. domček. Deti namaľovali ako taká vila asi vyzerá a sedem zalaminovaných obrázkov je popripínaných domček. Košice – Bankov, 2. januára 2021. Foto: TASR– František Iván

Dučaiová pripomenula, že historický Prameň víl, ktorý vychádza z maďarskej mytológie, obnovili košické mestské lesy.

Košice 2. januára (TASR) - Prameň víl je jednou z možností, kam sa vydať na nenáročnú prechádzku do prírody s deťmi v rámci Košíc aj počas zimy. Trasa z Horného Bankova a späť má dokopy približne tri kilometre. Pre TASR to uviedla vedúca turistického oddielu mládeže Klub rodinnej turistiky Košice (KRTKO) a predsedníčka Klubu slovenských turistov za košický región Eva Dučaiová s tým, že ide o menej známy chodník.

Deti si nájdu zábavu všade, netreba im žiadny špeciálny cieľ, treba im len vymyslieť program. Baviť sa budú aj v obyčajnom lese medzi stromami na Bankove. Ide o veľmi peknú a jednoduchú vychádzku. S deťmi tam vieme stráviť aj dve hodiny, čo úplne stačí, aby nám nedeľňajší obed chutil,“ povedala.

Na snímke informačná tabuľa o prvom mestskom košickom verejnom vodovode vybudovanom približne koncom 19. storočia na trase k Prameňu víl. Košice – Bankov, 2. januára 2021.
Foto: TASR – František Iván


Prejdeme cez rampu na Bankove, akoby sme chceli ísť ďalej po červenej značke,“ spresnila s tým, že na pravej strane je murovano-drevený altánok, popred ktorý vedie vyšliapaný chodník využívaný najmä bežcami a cyklistami. „Značený je červenými a modrými kruhmi. Pôjdeme jednoducho popri ňom. Pod sebou bude možnosť vidieť Prameň sv. Jána Nepomuckého. Neodbočujeme k nemu, ale ideme ďalej po ceste,“ uviedla Dučaiová. Podľa jej slov budú na ceste zvláštne kamene s nápisom KVV. Má ísť o pamiatku na prvý košický verejný vodovod vybudovaný približne koncom 19. storočia. Tieto pätníky majú označovať, kadiaľ viedol.

Na snímke zvláštne kamene na trase s nápisom KVV. Má ísť o pamiatku na prvý mestský košický verejný vodovod vybudovaný približne koncom 19. storočia. Tieto pätníky majú označovať, kadiaľ viedol. Košice – Bankov, 2. januára 2021.
Foto: TASR – František Iván


Trasa následne vedie k starým studniam, podobným tým v Čermeli. Chodník vedie popod elektrické vedenie, potom bude na pravej strane studnička. „Je to obyčajný drevený domček. Je tam aj množstvo rôznych stromov a neďaleko je i posedenie. Máme tak nádherný výhľad na opačnú stranu doliny, na lúky, ktoré vedú do Kavečian. Keď pôjdeme ďalej po chodníčku, dostaneme sa späť na červenú značku,“ dodala s tým, že po nej sa možno vrátiť späť na Bankov.

Dučaiová pripomenula, že historický Prameň víl, ktorý vychádza z maďarskej mytológie, obnovili košické mestské lesy. Studnička tak dostala nový "domček". Klub rodinnej turistiky Košice (KRTKO) po dohode s nimi dal vyrobiť tabuľku s názvom. „Vyzvali sme aj naše deti, aby namaľovali, ako taká víla asi vyzerá. Pribudlo tak i sedem krásnych obrázkov, ktoré sme zalaminovali a slávnostne ich na ten domček popripínali,“ dodala.

Na snímke historický Prameň víl, ktorý obnovili košické mestské lesy a osadil tam nový tzv. domček. Deti namaľovali ako taká vila asi vyzerá a sedem zalaminovaných obrázkov je popripínaných domček. Košice – Bankov, 2. januára 2021.
Foto: TASR – František Iván