Bratislava 24. júna (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predložil zástupcom Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) svoj návrh ďalšieho využitia časti areálu Špecializovanej nemocnice Podunajské Biskupice na poskytovanie sociálno-zdravotných služieb. Aktuálne čaká na vyjadrenie rezortu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Priblížila, že predložený materiál obsahuje návrh obnovy, spôsob a možnosti financovania a budúce funkčné využitie niektorých objektov areálu nemocnice. „Sme pripravení ďalej s MZ SR spolupracovať na príprave komplexného materiálu, ktorý by mal byť v predmetnej veci predložený na rokovanie Vlády SR,“ dodal BSK. Obe strany podľa neho majú záujem na tom, aby sa v danom území zachovalo poskytovanie verejných sociálno-zdravotných služieb.
Oddelenie dlhodobo chorých v nemocnici v bratislavských Podunajských Biskupiciach sa presťahovalo do priestorov v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke. Išlo o posledné lôžkové oddelenie. Sťahovanie kritizovali nielen lekárski odborári, ale aj samospráva. Varovali pred dôsledkami pre chronicky chorých pacientov.
Riaditeľ UNB Alexander Mayer, argumentoval, že nemocnica musí v prvom rade zohľadniť potreby pacientov, ktorí potrebujú kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť. Rovnako tak je podľa neho prioritou aj zlepšovanie pracovných podmienok zamestnancov. Zámer skvalitniť starostlivosť pre pacientov a zlepšiť pracovné podmienky pre personál sa práve presťahovaním podľa neho naplnil.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) už skôr deklaroval, že nemocnica v Podunajských Biskupiciach sa rušiť nebude. Zachovaná má byť podľa neho časť z nej. Sťahovanie niektorých lôžok do nemocnice v Petržalke obhajoval. Považuje to za správne riešenie z pohľadu pacienta.