Quantcast
< sekcia Regióny

Prešov oslávi svätého Mikuláša rozsvietením výzdoby

Na archívnej snímke vianočná výzdoba v Prešove. Foto: TASR Milan Kapusta

Adventnú atmosféru v centre mesta ešte viac umocní vianočná hudba, ktorá sa bude niesť pešou zónou z okien jedného z hotelov, uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek.

Prešov 5. decembra (TASR) - Vianočnú výzdobu, vrátane stromčeka pred konkatedrálou na námestí rozsvietia v meste Prešov na sviatok svätého Mikuláša (6. 12.). Zároveň spustia Mapu Vianoc, ktorá tento rok nahradí tradičné vianočné stánky na Hlavnej ulici v Prešove. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

"Zatiaľ nevieme, ako dlho potrvá celoštátny lockdown a núdzový stav, a preto sme sa rozhodli spustiť Mapu Vianoc práve na sviatok svätého Mikuláša, kedy zároveň rozsvecujeme výzdobu. Keďže v kaviarňach a gastro prevádzkach je povolený iba predaj cez okienko, veríme, že Prešovčania si vychutnajú svoj obľúbený nápoj aspoň cestou z práce, či do obchodu," povedala primátorka mesta Andrea Turčanová.

Súčasťou prešovskej Mapy Vianoc je tento rok viac ako 70 gastro prevádzok, ktoré si pripravili rozmanitú ponuku vianočných nápojov a špecialít. S ohľadom na vážnosť pandemickej situácie na Slovensku, radnica žiada všetkých majiteľov zapojených prevádzok, ako aj účastníkov Mapy Vianoc o dôsledné dodržiavanie všetkých platných opatrení a nariadení z úrovne štátu.

Vianočný stromček pred Konkatedrálou svätého Mikuláša je tento rok vyzdobený v zlatých farbách v kombinácii s briliantovou bielou a červenou.

"V rámci vianočnej výzdoby pribudlo tento rok aj niekoľko noviniek. V Južnom parku sa nachádzajú svetelné inštalácie so zimnými motívmi. Ide o 3D anjela, kvety, ľadové kryštály, vianočné gule a hviezdu, ktoré pripravil Park kultúry a oddychu. Nové svetelné inštalácie doplní aj tradičná rodinka veselých tučniakov. Nechýba ani tradičný drevený betlehem z dielne rezbára Juraja Antoňáka. O skrášlenie priestranstva pozdĺž Konkatedrály sv. Mikuláša sa postarali žiaci prešovských základných a umeleckých škôl, ktorí vyzdobili alej malých vianočných stromčekov," priblížil Tomek.

Adventnú atmosféru v centre mesta ešte viac umocní podľa jeho slov vianočná hudba, ktorá sa bude niesť pešou zónou z okien jedného z hotelov.