< sekcia Regióny

Ochranári vybudovali v Prešovskom kraji migračné zábrany pre žaby

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Na ochranu obojživelníkov v trasách ich ťahu inštalujú každú jar pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia. Obojživelníky sa následne vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty.

Prešov 25. marca (TASR) - Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) v Prešove vybudovali v týchto dňoch na troch miestach migračné zábrany pre žaby. TASR o tom informovala Marta Hrešová z centra.

"S príchodom prvých teplých dní sa prebúdza príroda a s ňou aj väčšina živočíchov prečkávajúcich zimu v úkrytoch. Patria k nim aj obojživelníky. Ich prvá cesta zo zimoviska vedie k vode, kde nakladú vajíčka – základ budúcej generácie. Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce," vysvetlila Hrešová.

Na ochranu obojživelníkov v trasách ich ťahu inštalujú každú jar pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia. Obojživelníky sa následne vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty.

"Zábrany sa osádzajú ručne – vykopaním pozdĺžnej priekopy popri ceste, natiahnutím fólie, jej uchytením drevenými kolmi a následným prihrnutím jej spodnej časti tak, aby ju žaby nepodliezli. Minulý rok prešovskí ochranári inštalovali zábrany v troch lokalitách a preniesli viac ako 12.000 obojživelníkov. Najčastejšie migrujú ropuchy bradavičnaté, skokany hnedé a štíhle, ale medzi prenesenými jedincami sa našli aj rosničky zelené, kunky žltobruché a niekoľko mlokov hrebenatých a bodkovaných," doplnila Hrešová.

V týchto dňoch už inštalovali zábrany v Lomnom pri Domaši a  Kokošovciach na Sigorde. Ochranári spolu s dobrovoľníkmi denne navštevujú lokality a žabky prenášajú cez cestu. "Napríklad zábrany na Sigorde boli nainštalované vďaka úsiliu miestnych dobrovoľníkov, ktorí sa dali dokopy cez sociálne siete a počas ťahu preniesli 7863 ropúch a skokanov. Tento rok pomohli so stavbou zábran na Sigorde členovia Turistického krúžku Horné gymko a v Lomnom podali pomocnú ruku študenti z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a dobrovoľníci z Centra pre deti a rodiny vo Svidníku," povedala Hrešová.

Ako pokračovala, obojživelníky sú dôležitou skupinou živočíchov, pretože sú významnou súčasťou potravinového reťazca. Konzumujú veľké množstvo hmyzu a sú potravou mnohých vtákov i cicavcov. Ich vyhubenie by mohlo spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme a zároveň znížiť biologickú rozmanitosť – biodiverzitu.

"Najčastejším migrujúcim obojživelníkom končiacim pod kolesami áut je ropucha bradavičnatá, ktorej spoločenská hodnota je 230 eur. Apelujeme preto na všetkých vodičov, aby v uvedených úsekoch zvýšili ostražitosť a boli ohľaduplní k žabám a dobrovoľníkom, ktorí ich zachraňujú," dodala Hrešová.