Quantcast
< sekcia Regióny

Príchod automobilky Volvo podľa Košíc vyvolá masívne investície

Na snímke zľava zástupcovovia spoločnosti Volvo Cars Slovakia Todor Todorov a Björn Helldén, primátor Košíc Jaroslav Polaček, predseda KSK Rastislav Trnka, starosta obce Valaliky Štefan Petrík, viceprimátor Košíc Marcel Gibóda a konateľ Industrial Park Valaliky Miloslav Durec držia zmluvy po tlačovej konferencii počas tlačovej konferencie pri príležitosti oznámenia príchodu investora – spoločnosti Volvo vo Valalikoch v okrese Košice-okolie 6. júla 2022. Foto: TASR - František Iván

Svoj príchod na východ Slovenska oznámila automobilka Volvo v piatok. Pri Valalikoch v okrese Košice-okolie plánuje vyrábať elektrické autá a zamestnať 3300 ľudí.

Valaliky 6. júla (TASR) – Príchod automobilky Volvo na východné Slovensko vyvolá masívne investície aj v Košiciach a ich okolí. Počas odovzdávania zmlúv o spolupráci medzi mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom (KSK), obcou Valaliky a štátnymi orgánmi o tom v stredu informovali zástupcovia samospráv.

V zmluve platnej do konca roka 2028 sa mesto Košice zaviazalo napríklad zaviesť nové linky MHD. S podporou vlády chce tiež urýchliť výstavbu nových nájomných bytov a rezidenčného bývania. Podľa primátora Jaroslava Polačeka sa v rámci schváleného územného plánu nachádzajú v Košiciach lokality, kde je možné postaviť 25.000 bytov alebo domov.

Mesto v súvislosti s výstavbou nového mestského centra pri rieke Hornád požiadalo štátne orgány o udelenie štatútu významnej investície. Podľa Polačeka by sa aj v tejto lokalite mohli budovať nájomné byty, ktoré by od roku 2026 využili budúci zamestnanci automobilky. Cieľom je, aby Košice v najbližších rokoch dosiahli hranicu 250.000 obyvateľov.Čo sa týka dopravnej dostupnosti, jednou z možností je aj predĺženie električkovej trate. "V blízkom období budeme rokovať aj o tom, či nepotiahnuť samotnú električku do investičného parku cez Barcu. To nám ale bude musieť povedať Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), či je alebo nie je takáto investícia reálna a finančne uchopiteľná," uviedol.

KSK je zas pripravený vybudovať nové cesty III. triedy v okolí strategického parku, vrátane napojenia na železničný uzol Geča a Haniska. "Rátame aj s rekonštrukciami existujúcich komunikácií. Okrem toho vďaka novým zmluvám s autobusovými dopravcami vieme pružne upravovať intenzitu spojov prímestskej autobusovej dopravy a tým vyhovieť budúcim požiadavkám investora na zabezpečenie liniek vedúcich až k bráne strategického parku," skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Na snímke v popredí prvý zľava zástupca spoločnosti Volvo Cars Slovakia Björn Helldén si prezerá lokalitu, na ktorej vybudujú závod Volvo pri príležitosti oznámenia príchodu investora – spoločnosti Volvo vo Valalikoch v okrese Košice-okolie 6. júla 2022.
Foto: TASR - František Iván


V rámci zlepšenia dopravnej dostupnosti sa počíta aj s výstavbou cyklotrás, ktoré by spájali obce Valaliky a Kokšov-Bakšu, ako aj Valaliky a Košice.

Kraj tiež vytvorí alebo prispôsobí učebné odbory na svojich stredných školách. Žiaci z rodín vyslaných zamestnancov zas budú môcť využiť štúdium na Gymnáziu Šrobárova v Košiciach, ktoré bude poskytovať medzinárodné vzdelávanie v anglickom jazyku."Pripravujeme celú infraštruktúru a všetky investície tak, aby uľahčili život v tomto regióne, priniesli možnosti, ktoré tu doteraz neboli, a urobili región atraktívnym pre prácu aj bývanie," doplnil konateľ Industrial Park Valaliky Miloslav Durec.

Svoj príchod na východ Slovenska oznámila automobilka Volvo v piatok. Pri Valalikoch v okrese Košice-okolie plánuje vyrábať elektrické autá a zamestnať 3300 ľudí. Investícia vo výške takmer 1,2 miliardy eur by mohla priniesť aj ďalších približne 10.000 pracovných miest v dodávateľských firmách automobilky.