Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Regióny

Naše nádrže zadržiavajú len tretinu vody z budúcich potrieb krajiny

Okrem výstavby nových nádrží je ale nutné pravidelne zabezpečovať aj rekonštrukciu a údržbu existujúcich priehrad.

Banská Štiavnica 14. júna (TASR) - Z územia Slovenska odtečie ročne približne 35 percent objemu zrážok, čo je v priemernom roku asi 13 miliárd metrov kubických (m3) vody. Odborné vodohospodárske štúdie objektívne preukázali, že na adaptáciu na očakávané následky klimatickej zmeny, potrebujeme aktívne ovládať približne 25 percent odtoku vody. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno.

"V súčasnosti je na Slovensku vo vodohospodárskych nádržiach k dispozícii len asi osem percent objemu odtoku z územia Slovenska, čo je približne 1,2 miliardy m3 vody. Znamená to, že ide iba o jednu tretinu budúcich potrieb krajiny," konštatoval Krno. "Na zabezpečenie potrebnej akumulácie teda treba vybudovať vodohospodárske nádrže s akumulovaným objemom zhruba 3 miliardy m3 vody," dodal.

Ak sa teda dnes hovorí napríklad o plánovanej výstavbe vodného diela Slatinka na rieke Slatina, alebo vodnej nádrže Tichý potok na rieke Toryse, bude to len minimum celého vodozádržného systému, ktoré bude Slovensko potrebovať.

Okrem výstavby nových nádrží je ale nutné pravidelne zabezpečovať aj rekonštrukciu a údržbu existujúcich priehrad.

Podľa Krna SVP v poslednom čase v rámci svojho investičného programu rekonštruovalo napríklad vodné diela Ružín, Domaša, Rozgrund, Kolpašské tajchy, Windšachta, Bakomi. "V súčasnosti prebieha rekonštrukcia historickej vodnej nádrže Evička v Štiavnických Baniach," pripomenul.

Okrem toho sa pravidelne vykonávajú potrebné opravy a údržba tam, kde je to potrebné a nevyhnutné.

SVP aktuálne spravuje 278 veľkých i malých vodných nádrží, z ktorých je 23 historických, napríklad Štiavnické tajchy. Veľké sú tie, ktorých objem je nad 1 milión m3 vody. V správe má tiež 22 suchých nádrží, tzv. poldrov, ktoré slúžia najmä na zachytenie prívalových vôd v čase prietrží mračien.

Stav jednotlivých nádrží sa pravidelne monitoruje v zmysle zákona o vodách 364/2004 Z.z. vykonávaním odborného technicko-bezpečnostného dohľadu nad vodnými stavbami.

Z hľadiska odborného technicko-bezpečnostného dohľadu sa vodné stavby rozdeľujú do štyroch kategórií podľa bodového systému, ktorý zohľadňuje význam vodnej stavby, riziko možného ohrozenia ľudských životov a škôd na majetku v priľahlom území a nebezpečenstvo vzniku porúch na vodnej stavbe.

Pri vodných dielach zaradených do 1. a 2. kategórie vykonáva odborný technicko-bezpečnostný dohľad Vodohospodárska výstavba Bratislava a pri vodných stavbách zaradených do 3. a 4. kategórie vykonáva dohľad vlastník vodnej stavby.

Každé vodné dielo je pri tom pravidelne monitorované a nedostatky sa musia priebežne odstraňovať. Stav zodpovedá aj veku stavby, ale musí byť taký, aby každá vodná stavba bola funkčná a bezpečná.

Každá vodná nádrž má niekoľko funkcií – protipovodňovú ochranu, energetické využitie, zabezpečenie dodávky pitnej vody. Vodárenských nádrží je celkom osem – Nová Bystrica, Turček, Hriňová, Málinec, Klenovec, Rozgrund, Bukovec a Stariná. Nádrže sú tiež určené na dodávku vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, zlepšovanie prietokov v čase sucha pod nádržou, využitie na chov rýb a v neposlednom rade aj na rekreačné využitie.