< sekcia Regióny

Primátor Trenčianskych Teplíc nebude vetovať rozhodnutie rady školy

Štefan Škultéty, archívne foto Foto: TASR

Podľa novely zákona môže primátor odmietnuť vymenovať kandidáta, ktorého rada odporučila.

Trenčianske Teplice 14. októbra (TASR) – Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty nevyužije právomoc, ktorú mu dáva novela zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, a do funkcie riaditeľa tamojšej základnej školy vymenuje kandidáta, ktorého odporučila rada školy.

Podľa novely zákona môže primátor odmietnuť vymenovať kandidáta, ktorého rada odporučila. „Na jednej strane je logické, že ten, kto dáva peniaze, chce mať aj reálnu právomoc v personálnych otázkach vedenia školy. Na druhej strane sa táto téma zbytočne spolitizovala a problém kvality našich škôl určite nestojí a nepadá na spôsobe výberu riaditeľa tejto inštitúcie,“ uviedol Škultéty s tým, že regionálne školstvo potrebuje zásadné zmeny, najmä čo sa týka celkového financovania.

Riaditeľom Základnej školy Andreja Bagara sa stal Jozef Šimún, ktorý ju viedol aj v predošlom období. Zriaďovateľ v jeho prípade do 30 dní od predloženia návrhu zo strany rady školy vymenuje kandidáta, ktorý vzišiel z výberového konania. Škola patrí podľa hodnotení INEKO dlhodobo medzi najlepšie školy nielen v kraji, ale aj v celej republike. Minulý rok skončila v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja na šiestom mieste a v celoštátnom meradle obsadila 21. miesto.