< sekcia Regióny

Projekt chce zvýšiť povedomie o Nežnej revolúcii medzi mladými

Vlak nežnej revolúcie - mimoriadny študentský vlak vypravili 6. decembra 1989 z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Viezlo sa v ňom asi 1000 vysokoškolákov, členovia Radošinského naivného divadla, herci a pod. Postupne vo väčších mestách vystupovali asi 20 - členné skupinky, ktoré sa zúčastnili na miestnych mítingoch. Foto: TASR/Vladimír Gabčo

November 89 Today je multimediálny a interaktívny projekt, ktorý má prepájať študentských lídrov revolúcie s dnešnými študentmi.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Lídri študentského hnutia z Novembra '89 spúšťajú nový projekt, ktorého cieľom je šíriť informácie o študentskom hnutí a pripomenúť hodnoty, ktoré sú aktuálne aj v súčasnosti. „Ťažiskom projektu je webový portál november89.today, ktorý sa bude postupne rozširovať a sprístupňovať materiály a štúdie niekoľko nasledujúcich rokov,“ informoval TASR Štefan Vadocz.

November 89 Today je multimediálny a interaktívny projekt, ktorý má prepájať študentských lídrov revolúcie s dnešnými študentmi. Pôvodní študentskí lídri z Novembra '89 – Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Boris Strečanský, Juraj Vaculík a ďalší sa prostredníctvom neho snažia otvárať diskusiu na tému slobody a demokracie s mladou generáciou, ktorá nevie o role študentov počas revolučných udalostí. Podľa autorov projektu prevažná časť mladej generácie nevie, čo sa udialo v novembri roku 1989 a aký historický vývoj udalostiam predchádzal.

„Aj po 30 rokoch sú študenti katalyzátorom a aktivátorom tém, ktoré si spoločnosť musí sama sebe položiť, zodpovedať a riešiť. A za posledné roky sa ukázalo, že mladí ľudia sú rozumní, uvedomujú si, že sami sebe pripravujú budúcnosť a formujú, v akej spoločnosti, v akom štáte, v akej krajine budú žiť,“ povedal Juraj Vaculík, líder študentského hnutia a člen občianskeho združenia November 89.

Na internetovej adrese november89.today môžu návštevníci rozšíriť svoje vedomosti o fenoméne študentského hnutia v kontexte novembrových udalostí alebo si pozrieť nepublikované materiály z osobných archívov. Ďalšími časťami projektu budú séria dokumentov November TV, kampane a živé vstupy na sociálnych sieťach, kniha rozhovorov a printový magazín pre školy.

Pripravovaná séria dokumentárnych filmov zobrazuje tému revolúcie zo súčasnej perspektívy, čo podľa autorov otvára priestor pre aktuálne spoločenské otázky a problémy, ktoré dnes mladí ľudia považujú za dôležité. Prvý krátky dokumentárny film na tému „Možnosť zmeny“ zachytáva prostredníctvom portrétu hudobnej kapely stredoškolákov pohľad mladej generácie na možnosť zmeny v dnešnej spoločnosti v kontexte dialógu s ich rodičmi, ktorí boli študentskými aktérmi Nežnej revolúcie.