Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Regióny

Istropolis má mať právoplatné posudzovanie vplyvov na enviroprostredie

Na snímke torzo bývalého Domu odborov (Istropolis) po asanácii na Trnavskom mýte v Bratislave 16. septembra 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

S výstavbou prvého objektu plánuje developer začať v priebehu roka 2024. V súčasnosti zároveň okrem príprav projektu pokračuje v prácach na pozemku.

Bratislava 31. augusta (TASR) - Projekt Nový Istropolis na Trnavskom mýte v bratislavskom Novom Meste, za ktorým stojí developerská spoločnosť Immocap, je o niečo bližšie k realizácii. Projekt má právoplatné posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Pre TASR to uviedol riaditeľ developmentu spoločnosti Jakub Gossányi.

"Môžeme sa tak ďalej posunúť v povoľovacom procese, aby sme na Trnavské mýto časom priniesli vitálnu zónu pre kultúru, bývanie aj prácu. V súčasnosti sme uprostred povoľovacích procesov," skonštatoval Gossányi.

S výstavbou prvého objektu plánuje developer začať v priebehu roka 2024. V súčasnosti zároveň okrem príprav projektu pokračuje v prácach na pozemku. Nový Istropolis má nahradiť pôvodný Dom odborov, známy ako Istropolis, ktorý bol asanovaný. "Prebieha finalizácia búrania základov pôvodného objektu. Materiál ako betón priebežne recyklujeme drtením," doplnil Gossányi.

Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Slúžila ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo. Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017.

V Novom Istropolise počíta developer okrem kultúrno-spoločenského centra aj s dvoma obytnými budovami, troma administratívnymi budovami či kongresovým hotelom. Z toho jedna stavba má mať výšku 116 metrov. Okrem Domu odborov chce investor prestavať aj jeho okolie. Developer už v minulosti deklaroval, že Nový Istropolis sa naďalej pripravuje podľa verejne predstaveného pôvodného zámeru.