< sekcia Regióny

Projekty z participatívneho rozpočtu Banskej Bystrice stáli 40.000 Eur

Na ilustračnej snímke Námestie SNP v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Dušan Hein

Najviac hlasov podľa Mojžišovej získal projekt 75 líp k výročiu SNP, ktorý dobrovoľníci zrealizovali v októbri a nielen v parku pod Pamätníkom SNP, ale aj v jednotlivých mestských častiach.

Banská Bystrica 12. novembra (TASR) – Všetky štyri víťazné projekty v roku 2019, ktoré boli financované z participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica, sa už podarilo úspešne zrealizovať.

"V poslednom ročníku sme vyčlenili na tento účel 40.000 eur. Svoj názor prišlo vyjadriť 737 ľudí, ktorí do 18. apríla zahlasovali za vybraný projekt. Zo 16 prihlásených boli podľa hlasovania úspešné štyri – 75 líp k výročiu SNP, Relax zóna IV. etapa, Hybaj sa hýbať! a Obnova povrchu športového ihriska. Všetky prešli realizáciou," konštatovala Dominika Mojžišová, hovorkyňa banskobystrického primátora.

Najviac hlasov podľa Mojžišovej získal projekt 75 líp k výročiu SNP, ktorý dobrovoľníci zrealizovali v októbri a nielen v parku pod Pamätníkom SNP, ale aj v jednotlivých mestských častiach.

O druhý projekt Relax zóna IV. etapa na sídlisku Fončorda sa postaralo mesto v spolupráci s organizáciou, ktorá má na starosti záhradnícke služby spolu s miestnou komunitou. Zamerali sa na rekonštrukciu záhonov, výsadbu nízkokmenných stromov, inštaláciu obrubníkov a výsadbu rastlín. Inštalovali stroj na posilňovanie chrbtových svalov a celý Fitpark ohradili.

Peniaze z mestskej pokladnice išli aj na projekt Hybaj sa hýbať!, ktorý sa dočkal realizácie v tomto mesiaci. Vďaka nemu si môžu ľudia zacvičiť na workoutovom mobilnom ihrisku. Záujemcovia ho nájdu pri Centre voľného času Havranské. Pod projekt sa podpísali banskobystrickí parkouristi a pomáhali ho uskutočniť.

Cieľom posledného podporeného projektu, ktorý sa týkal obnovy športového ihriska na Severnej ulici, bolo vyrovnanie a revitalizácia povrchu ihriska vrátane nafarbenia ciest, skákacích a iných hier pre deti. Najmenších to má viesť k uvedomelému správaniu sa na cestných komunikáciách, zábave a rozvíjaniu motoriky. S farbením ihriska pomáhali miestni obyvatelia.