Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Regióny

Oprava hanušovského kaštieľa má pokračovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prvá etapa rekonštrukcie kaštieľa bola ukončená vlani.

Hanušovce nad Topľou 17. apríla (TASR) - Rekonštrukcia kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou, ktorý patrí pod Krajské múzeum v Prešove, bude pokračovať. Druhá etapa by mala stáť viac ako 1,8 milióna eur. Ako TASR informovala vedúca odboru komunikácie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, kraj chce opravy financovať z Programu Slovensko.

Rekonštrukcia má zlepšiť a zmodernizovať technické vybavenie múzea. Zámer schválili krajskí poslanci na pondelkovom (15. 4.) zastupiteľstve. "Rekonštrukciou sa má oživiť a prinavrátiť pôvodná autenticita objektu so zohľadnením súčasných nárokov na jeho muzeálnu funkciu, prezentovať výtvarne hodnotné časti a prvky dobovej bytovej kultúry v priestoroch druhého nadzemného podlažia," uviedla Jeleňová.

V rámci druhej etapy je plánovaná obnova interiéru Veľkého kaštieľa v náklade viac ako 1,4 milióna eur, obnova zvoncovitých striech, strešnej výzdoby a častí kaštieľa v hodnote vyše 280.000 eur a sprístupnenie podkrovných priestorov a otvorenie depozitárov v hodnote 100.000 eur.

Prvá etapa rekonštrukcie kaštieľa bola ukončená vlani. Zahŕňala nové rozvody ústredného kúrenia, zdravotechniky i elektrických sietí, vybudovali nové hygienické zázemie objektu a takisto kotolňu. Celkovo bolo preinvestovaných takmer 830.000 eur, z toho 475.000 eur bolo z programu Obnovme si svoj dom.